statystyki

Wydatki na prototyp należy amortyzować

autor: Mariusz Szulc02.06.2020, 18:00
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Dyrektor KIS stwierdził, że prototyp spełni definicję środka trwałego w rozumieniu art. 16a ust. 1 ustawy o CITźródło: ShutterStock

Koszty opracowania nowatorskiego produktu, który spółka wykorzysta w swojej działalności dłużej niż przez rok, powiększą jego wartość początkową, od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne ‒ wyjaśnił w interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to spółka, która w 2017 r. pozyskała dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na opracowanie protypowego produktu. Prace nad nim zakończyła we wrześniu 2019 r. Zgodnie z umową zawartą z PARP nie mogła sprzedać tego prototypu przez trzy lata. Zakwalifikowała więc go do wartości niematerialnych i prawnych i zaczęła co miesiąc amortyzować w księgach rachunkowych.

We wniosku o interpretację wskazała, że wydatki poniesione na prototyp nie stanowią prac rozwojowych, o których mowa w art. 15 ust. 4a ustawy o CIT. Sądziła natomiast, że dla celów podatkowych będzie mogła odliczyć je jednorazowo.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane