statystyki

Zawieszenie terminu przedawnienia zobowiązań wobec fiskusa pod znakiem zapytania

autor: Marcin Michna, Anna Pypkowska01.06.2020, 10:52; Aktualizacja: 01.06.2020, 10:52
prawo, koronawirus

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 niektóre terminy miały nie biec. Można mieć jednak wątpliwości, czy dotyczy to również tych, które przewidziane są przepisami prawa podatkowego.źródło: ShutterStock

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 niektóre terminy miały nie biec. Można mieć jednak wątpliwości, czy dotyczy to również tych, które przewidziane są przepisami prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 15zzr ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 875; dalej: specustawa o COVID-19) w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 bieg wybranych terminów „przewidzianych przepisami prawa administracyjnego” nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres. Wśród tego rodzaju terminów wskazano m.in. termin przedawnienia.

Powyższy przepis został uchylony przez ustawę z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875; dalej: tarcza 3.0). Jednak z przyczyn wskazanych poniżej istotne pozostaje pytanie, czy wskazane w art. 15zzr specustawy o COVID-19 przepisy prawa administracyjnego obejmują także przepisy prawa podatkowego, a tym samym, czy analizowany przepis obejmuje w szczególności termin przedawnienia zobowiązań podatkowych. Otóż według autorów istnieje wiele argumentów potwierdzających, że zawieszenie terminów przewidziane w specustawie o COVID-19 nie obejmuje tych wynikających z przepisów prawa podatkowego.

Odrębne gałęzie prawa


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane