Jaki VAT od szafy we wnęce? Minister zmienił zdanie

autor: Agnieszka Pokojska01.06.2020, 20:00
Minister podkreślił, że obniżona stawka nie może być zastosowana, gdy zamontowane meble mogą być powtórnie zamontowane, czyli gdy po rozmontowaniu mogą dalej pełnić funkcję użytkową jako samodzielne meble, nawet gdy są przytwierdzone do ścian za pomocą haków mocujących

Minister podkreślił, że obniżona stawka nie może być zastosowana, gdy zamontowane meble mogą być powtórnie zamontowane, czyli gdy po rozmontowaniu mogą dalej pełnić funkcję użytkową jako samodzielne meble, nawet gdy są przytwierdzone do ścian za pomocą haków mocującychźródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy mogą stosować 8-proc. stawkę VAT do szaf zrobionych na indywidualne zamówienie i na wymiar w przeznaczonej do tego celu wnęce.

Tym samym zmienił stanowisko zaprezentowane w interpretacji ogólnej z 31 marca 2014 r. (nr PT10/033/5/133/WLI/14/RD 30577). Wówczas twierdził, że trwała zabudowa meblowa jest objęta obniżoną stawką tylko, jeśli jej demontaż spowoduje uszkodzenie mebli i pomieszczenia. Przy tym, jak twierdził, takim uszkodzeniem nie jest pozostawienie otworów montażowych w ścianie czy podłodze.

Spór dotyczy zastosowania art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Zgodnie z nim 8-proc. stawkę podatku stosuje się m.in. do modernizacji obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane