Spółka cywilna może odpowiedzieć za grzechy wspólników. Zaległości podatkowe a subwencja z PFR

autor: Jakub Styczyński22.05.2020, 12:38; Aktualizacja: 22.05.2020, 12:41
Wiele spółek cywilnych chcących skorzystać z subwencji PFR napotyka na nieoczekiwany kłopot. Okazuje się, że ich wnioski są odrzucane, jeżeli którykolwiek ze wspólników ma jakiekolwiek zaległości podatkowe lub niezapłacone składki na ubezpieczenia społeczne na dzień 31 grudnia 2019 r. lub dzień składania wniosku.

Wiele spółek cywilnych chcących skorzystać z subwencji PFR napotyka na nieoczekiwany kłopot. Okazuje się, że ich wnioski są odrzucane, jeżeli którykolwiek ze wspólników ma jakiekolwiek zaległości podatkowe lub niezapłacone składki na ubezpieczenia społeczne na dzień 31 grudnia 2019 r. lub dzień składania wniosku.źródło: ShutterStock

Zaległości podatkowe jednego ze współwłaścicieli paraliżują możliwość uzyskania subwencji z PFR przez podmioty, z którymi jest on związany. Zmuszenie go do opłacenia danin jest zaś niemożliwe.

Wiele spółek cywilnych chcących skorzystać z subwencji PFR napotyka na nieoczekiwany kłopot. Okazuje się, że ich wnioski są odrzucane, jeżeli którykolwiek ze wspólników ma jakiekolwiek zaległości podatkowe lub niezapłacone składki na ubezpieczenia społeczne na dzień 31 grudnia 2019 r. lub dzień składania wniosku. Nie byłoby w tym nic szczególnie dziwnego, gdyby nie fakt, że nie chodzi o niezapłacone daniny w związku z prowadzeniem wnioskującej o subwencję spółki cywilnej. Zaległości mogą bowiem obejmować również niezapłacone podatki z tytułu prowadzenia przez wspólnika własnej działalności gospodarczej albo wykonywania pracy na etacie, umowie-zleceniu lub z tytułu bycia wspólnikiem również w innych spółkach, osobowych bądź cywilnych. W praktyce więc każda spółka cywilna, z którą związany jest niesolidny wspólnik posiadający nieuiszczone daniny, może mieć problem z uzyskaniem subwencji z PFR.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Krzysztof(2020-05-24 16:12) Zgłoś naruszenie 00

    Cieszę się, że z moim wspólnikiem nie zajmujemy się takimi kadrowymi sprawami. Zatrudniliśmy specjalistów z Ofi Detal. Myślę, że gdybyśmy to my nad tym czuwali, już by nam się ten biznes rozleciał.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane