statystyki

Fiskus traktuje pomoc z PFR jak pożyczkę

autor: Agnieszka Pokojska19.05.2020, 18:00
Dopiero gdy PFR umorzy pożyczkę, trzeba będzie zaliczyć umorzoną kwotę do przychodów i zapłacić podatek dochodowy

Dopiero gdy PFR umorzy pożyczkę, trzeba będzie zaliczyć umorzoną kwotę do przychodów i zapłacić podatek dochodowyźródło: ShutterStock

Wydatki sfinansowane z subwencji udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach – potwierdziło Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Dodało, że nie zmieni tego ewentualne umorzenie subwencji (nawet w 75 proc.). Potwierdziło, że dla celów podatku dochodowego jest ona traktowana jak pożyczka. Oznacza to, że otrzymanych z PFR środków nie zalicza się do przychodów podatkowych, natomiast zwrócone nie są kosztem uzyskania przychodów.

Dopiero gdy PFR umorzy pożyczkę, trzeba będzie zaliczyć umorzoną kwotę do przychodów i zapłacić podatek dochodowy. Resort przyznał, że w tym zakresie zastanawia się nad częściowym zwolnieniem z podatku. O takich planach MF informowaliśmy już w artykule „11 mld zł z tarczy może wziąć fiskus” (DGP nr 92/2010).


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane