statystyki

TSUE: Fiskus może zwrócić tylko bezsporny VAT

autor: Mariusz Szulc18.05.2020, 08:28; Aktualizacja: 18.05.2020, 09:19
VAT, podatek, podatki

Spółka nie zgadzała się ze wstrzymaniem całego zwrotu VAT. Argumentowała, że wątpliwości skarbówki dotyczą relatywnie niewielkiej części zadeklarowanej nadwyżki VAT. Zatrzymanie całej kwoty, aż do czasu zakończenia kontroli, jest więc nieproporcjonalnym obciążeniemźródło: ShutterStock

Jeśli urząd skarbowy rozpoczął kontrolę w celu weryfikacji spornych kwot do zwrotu, to do jej zakończenia ma prawo nie oddawać podatnikowi nadwyżki nieobjętej tym postępowaniem.

Tę pozostałą część może wypłacić tylko pod warunkiem, że ma pewność, iż wysokość zwrotu nie ulegnie zmianie ‒ orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Dotyczyło to czeskiej spółki Agrobet, która handlowała z polskimi kontrahentami olejem rzepakowym. Spółka ta wystąpiła o zwrot nadwyżki VAT za grudzień 2015 r. i styczeń 2016 r., ale czeski urząd skarbowy nie zwrócił jej pieniędzy, bo zakwestionował część transakcji wykazanych w deklaracjach. Jego podejrzenia dotyczyły obrotu olejem rzepakowym, który spółka najpierw kupowała w Polsce, a następnie odsprzedawała w niezmienionej postaci do naszego kraju.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane