statystyki

Wynagrodzenia za pracę. Inaczej dla celów podatkowych, inaczej dla bilansowych

autor: Piotr Chojnacki18.05.2020, 08:15; Aktualizacja: 18.05.2020, 09:18
W praktyce często zdarza się, że podatnicy zarówno dla celów bilansowych, jak i podatkowych ujmują pensje pracowników produkcyjnych w technicznym koszcie wytworzenia wyrobu i potrącają go w dacie uzyskania przychodu ze sprzedaży.

W praktyce często zdarza się, że podatnicy zarówno dla celów bilansowych, jak i podatkowych ujmują pensje pracowników produkcyjnych w technicznym koszcie wytworzenia wyrobu i potrącają go w dacie uzyskania przychodu ze sprzedaży.źródło: ShutterStock

Stosowana często przez podatników praktyka traktowania pensji pracowniczych jako kosztów bezpośrednich może być kwestionowana przez organy podatkowe.

Potwierdza to najnowsza interpretacja indywidualna z 16 kwietnia 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.69.2020.1.MZA). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał w niej, że wynagrodzenia pracowników nie powinny być potrącane w dacie uzyskania przychodu ze sprzedaży wyrobów gotowych. Stanowią koszty miesiąca, za który wynagrodzenie jest należne, pod warunkiem terminowej jego wypłaty.

Co prawda ustawa o CIT jednoznacznie wskazuje, kiedy wynagrodzenia pracowników i składki na ubezpieczenia społeczne są kosztami podatkowymi, to w praktyce często zdarza się, że podatnicy zarówno dla celów bilansowych, jak i podatkowych ujmują pensje pracowników produkcyjnych w technicznym koszcie wytworzenia wyrobu i potrącają go w dacie uzyskania przychodu ze sprzedaży.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane