Estoński CIT to nie tylko plusy, ale również ryzyko [WYWIAD]

autor: Łukasz Zalewski18.05.2020, 06:01; Aktualizacja: 18.05.2020, 08:05
Artur Kuczmowski, starszy partner w Kancelarii Thompson&Stein (fot. Jarek Sadowskimateriały prasowe)

Artur Kuczmowski, starszy partner w Kancelarii Thompson&Stein (fot. Jarek Sadowskimateriały prasowe)źródło: Materiały Prasowe

Artur Kuczmowski: System estoński to nie tylko plusy, jak jednokrotne opodatkowanie w momencie wypłaty zysku, ale również ryzyko, że źle wprowadzony może prowadzić do wielu nadużyć podatkowych.

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie od przyszłego roku w Polsce tzw. estońskiego CIT dla mikro i małych przedsiębiorstw. Czy pana zdaniem rozwiązanie zaczerpnięte z Estonii powinno dotyczyć tylko mikro i małych firm?

Estończycy od początku (od 2000 r.) upierali się, aby było to rozwiązanie dla wszystkich firm, bo ma ono fundamentalny wpływ na rozliczenia. Chodziło o dokapitalizowanie spółek w ten sposób, aby nie pobierać podatku w momencie, gdy zarabiają one pieniądze, lecz w momencie wypłaty dywidendy udziałowcom. Jeśli wprowadzimy estoński CIT tylko dla mikro i małych firm, to będzie problem. Pojawi się on chociażby w momencie, gdy małe przedsiębiorstwo będzie mogło spełnić wymogi pozwalające uznać je za firmę średniej wielkości. Niektórym z nich może przestać się opłacać generować większe przychody, aby zachować preferencje podatkowe.

Jaka stawka podatkowa obowiązuje w Estonii?

Są trzy liniowe stawki: 20 proc. podatku dochodowego od przedsiębiorstw (CIT), 20 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych i 20 proc. VAT. Ale estoński CIT to nie tylko stawka, to również kompleksowe rozwiązania systemowe, różniące się od polskich.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane