statystyki

Tarcza finansowa: Obrót to nie przychód, a mały przedsiębiorca może być duży

autor: Patrycja Dudek15.05.2020, 07:02; Aktualizacja: 15.05.2020, 07:32
Na przychodach i obrotach podatkowe problemy z tarczą się nie kończą.

Na przychodach i obrotach podatkowe problemy z tarczą się nie kończą.źródło: ShutterStock

Tarcza Finansowa PFR unaoczniła rozbieżności pomiędzy rozliczeniami dla celów podatku dochodowego i VAT. Pokazała również, że stosunkowo niewielka firma może nie kwalifikować się do pomocy przewidzianej dla MSP.

Przedsiębiorcy chcieliby nie myśleć o podatkach. A przynajmniej móc zapomnieć o nich teraz – w dobie koronawirusa. Okazuje się to jednak niemożliwe, bo każda z kierowanych do nich form wsparcia ma ścisły związek z kwestiami podatkowymi. Tak jest również w przypadku tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju.

Kłopot z definicją

Obowiązujące pakiety pomocowe skierowane zostały do firm mikro, małych i średnich. Zasadniczo nie powinno być więc wątpliwości w sprawie tego, kto może ubiegać się o wsparcie. A jednak… Otóż w praktyce funkcjonują dwie rozbieżne definicje małych i średnich przedsiębiorstw – polska (z prawa przedsiębiorców) i unijna (z załącznika I do rozporządzenia nr 651/2014). Zgodnie z definicją europejską status firmy jako mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy ustala się, biorąc pod uwagę również skalę finansową (przychody i sumę bilansową) oraz skalę zatrudnienia przedsiębiorstw powiązanych. Polska definicja mówi natomiast, że wartości te odnosi się wyłącznie do przedsiębiorcy, bez uwzględnienia jego właściciela i spółek zależnych.

Którą z tych definicji przyjęto na potrzeby tarczy finansowej PFR? Zgodnie z wyjaśnieniami funduszu właściwa jest definicja unijna. A to oznacza, że firmy, które z racji powiązań są duże, nie mogą być beneficjentami programu przewidzianego dla mikro, małych i średnich firm.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • CEIDG(2020-05-15 21:03) Zgłoś naruszenie 21

    Najgorzej mają ryczałtowcy. Z 15600 tys. obrotu mają mały zysk, a dla Tarczy obrót jest zyskiem (7 tys.).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane