statystyki

Tarcza finansowa: Obrót to nie przychód, a mały przedsiębiorca może być duży

autor: Patrycja Dudek15.05.2020, 07:02; Aktualizacja: 15.05.2020, 07:32
Na przychodach i obrotach podatkowe problemy z tarczą się nie kończą.

Na przychodach i obrotach podatkowe problemy z tarczą się nie kończą.źródło: ShutterStock

Tarcza Finansowa PFR unaoczniła rozbieżności pomiędzy rozliczeniami dla celów podatku dochodowego i VAT. Pokazała również, że stosunkowo niewielka firma może nie kwalifikować się do pomocy przewidzianej dla MSP.

Przedsiębiorcy chcieliby nie myśleć o podatkach. A przynajmniej móc zapomnieć o nich teraz – w dobie koronawirusa. Okazuje się to jednak niemożliwe, bo każda z kierowanych do nich form wsparcia ma ścisły związek z kwestiami podatkowymi. Tak jest również w przypadku tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju.

Kłopot z definicją

Obowiązujące pakiety pomocowe skierowane zostały do firm mikro, małych i średnich. Zasadniczo nie powinno być więc wątpliwości w sprawie tego, kto może ubiegać się o wsparcie. A jednak… Otóż w praktyce funkcjonują dwie rozbieżne definicje małych i średnich przedsiębiorstw – polska (z prawa przedsiębiorców) i unijna (z załącznika I do rozporządzenia nr 651/2014). Zgodnie z definicją europejską status firmy jako mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy ustala się, biorąc pod uwagę również skalę finansową (przychody i sumę bilansową) oraz skalę zatrudnienia przedsiębiorstw powiązanych. Polska definicja mówi natomiast, że wartości te odnosi się wyłącznie do przedsiębiorcy, bez uwzględnienia jego właściciela i spółek zależnych.

Którą z tych definicji przyjęto na potrzeby tarczy finansowej PFR? Zgodnie z wyjaśnieniami funduszu właściwa jest definicja unijna. A to oznacza, że firmy, które z racji powiązań są duże, nie mogą być beneficjentami programu przewidzianego dla mikro, małych i średnich firm.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • CEIDG(2020-05-15 21:03) Zgłoś naruszenie 21

    Najgorzej mają ryczałtowcy. Z 15600 tys. obrotu mają mały zysk, a dla Tarczy obrót jest zyskiem (7 tys.).

    Odpowiedz
  • frejaka(2020-06-03 21:48) Zgłoś naruszenie 00

    Ale wiele firm na tym skorzysta. Miejsca pracy teraz to priorytet, więc warto sie zaznajomic z tym co jest napisane na stronie Tarcza Finansowa PFR Wypisać wniosek i pomoc sie otrzyma w ciągu kilku dni. A wtedy kolejne wypłaty pracowników będa zabezpieczone.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane