statystyki

Sprzedaż elektryki i AGD przez internet tylko z VAT

autor: Mariusz Szulc11.05.2020, 17:00
Dyrektor KIS zwrócił uwagę na to, że przedsiębiorca nadal zamierza zawierać i negocjować umowy sprzedaży urządzeń elektrycznych i AGD przez internet i telefonicznie przy pośrednictwie platform internetowych, bez fizycznej obecności stron. Tym samym sprzedaż będzie dokonywana na odległość i nie zmieni tego osobisty odbiór towaru przez kupującego. Przedsiębiorca straci więc prawo do zwolnienia z VAT – podsumował organ.

Dyrektor KIS zwrócił uwagę na to, że przedsiębiorca nadal zamierza zawierać i negocjować umowy sprzedaży urządzeń elektrycznych i AGD przez internet i telefonicznie przy pośrednictwie platform internetowych, bez fizycznej obecności stron. Tym samym sprzedaż będzie dokonywana na odległość i nie zmieni tego osobisty odbiór towaru przez kupującego. Przedsiębiorca straci więc prawo do zwolnienia z VAT – podsumował organ.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli kupujący przez internet urządzenia elektryczne i sprzęt AGD odbierają je potem osobiście, to sprzedawca i tak nie ma prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT. Umowa została bowiem zawarta za pośrednictwem platformy internetowej, bez fizycznej obecności stron, a to wyklucza podatkową preferencję – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał przedsiębiorca, który sprzedaje przez internet używane elementy wystroju wnętrz, np. lustra, krzesła, fotele. Są one wysyłane do klienta w ramach sprzedaży wysyłkowej albo odbierane osobiście.

Dotychczas przedsiębiorca miał obroty niższe niż 200 tys. zł rocznie, co pozwalało mu na zwolnienie z VAT. Planował jednak rozszerzyć swoją działalność o sprzedaż używanego sprzętu gospodarstwa domowego (AGD) i artykułów elektrycznych (np. lamp i kinkietów). Obawiał się, czy z tego powodu nie straci prawa do zwolnienia. Artykuł 113 ust. 13 pkt. 1 lit. f ustawy o VAT wyklucza bowiem tę preferencję, gdy sprzedaż urządzeń elektrycznych i AGD odbywa się „w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość”.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane