statystyki

Więcej przedsiębiorców odda fiskusowi w tym roku tylko 9 proc. dochodu

autor: Agnieszka Pokojska05.05.2020, 07:57; Aktualizacja: 05.05.2020, 07:57
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Chcąc zastosować 9-proc. stawkę CIT, należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze, trzeba mieć status małego podatnika. Tu liczą się przychody z poprzedniego roku; od 2020 r. limit wynosi 2 mln euro, wcześniej było to 1,2 mln euro.źródło: ShutterStock

Spowodowany koronawirusem spadek przychodów sprawi, że więcej podatników rozliczy się w tym roku według obniżonej stawki CIT.

Chcąc zastosować 9-proc. stawkę CIT, należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze, trzeba mieć status małego podatnika. Tu liczą się przychody z poprzedniego roku; od 2020 r. limit wynosi 2 mln euro, wcześniej było to 1,2 mln euro.

Po drugie, trzeba mieć odpowiednio niskie przychody bieżące, czyli w roku, w którym podatnik chce korzystać z 9-proc. stawki. Obecnie jest to 1,2 mln euro (art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT).

Limity te przelicza się na polską walutę według średnich kursów Narodowego Banku Polskiego. Odpowiednio jest to kurs z pierwszego dnia roboczego października roku poprzedniego i z pierwszego dnia roboczego roku, w którym podatnik stosuje preferencję.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane