statystyki

Oficjalna wykładnia dotycząca aut wykorzystywanych w działalności gospodarczej niewiele pomoże

autor: Łukasz Zalewski20.04.2020, 10:13; Aktualizacja: 20.04.2020, 10:14
Wydane przez ministra finansów objaśnienia nowych zasad podatkowego rozliczania wydatków związanych z nabyciem i używaniem samochodów osobowych przez przedsiębiorców są rozczarowujące. Resort nie odniósł się bowiem do wielu kwestii, z którymi podatnicy mają problemy.

Wydane przez ministra finansów objaśnienia nowych zasad podatkowego rozliczania wydatków związanych z nabyciem i używaniem samochodów osobowych przez przedsiębiorców są rozczarowujące. Resort nie odniósł się bowiem do wielu kwestii, z którymi podatnicy mają problemy.źródło: ShutterStock

Wydane przez ministra finansów objaśnienia nowych zasad podatkowego rozliczania wydatków związanych z nabyciem i używaniem samochodów osobowych przez przedsiębiorców są rozczarowujące. Resort nie odniósł się bowiem do wielu kwestii, z którymi podatnicy mają problemy.

Firmy czekały na objaśnienia w sprawie samochodów osobowych nabywanych i używanych w prowadzonej działalności prawie półtora roku, gdyż dotyczą one zmian w podatkach dochodowych obowiązujących od początku 2019 r., które wprowadziła ustawa z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2159). Co istotne, zastosowanie się do tych objaśnień zapewni zainteresowanemu ochronę przewidzianą w art. 14k–14m ordynacji podatkowej. Niestety to, co dostali przedsiębiorcy, nie spełnia ich oczekiwań.

– W dalszym ciągu podatnicy będą musieli samodzielnie mierzyć się z pewnymi problemami wynikającymi z braku jasnych regulacji, a pominiętymi w objaśnieniach – komentuje Radosław Kowalski, doradca podatkowy. Ekspert zwraca też uwagę, że kolejny raz minister objaśnieniami łata niejasne przepisy, wykraczając przy tym poza obowiązujące regulacje. – Objaśnienia nie wprowadzają w zasadzie żadnych nowych informacji, których nie uzyskalibyśmy już przez półtora roku obowiązywania przepisów. Wątpliwości z nimi związane były wyjaśniane w drodze licznych interpretacji bądź też wypowiedzi ekspertów na łamach prasy – uważa Maciej Kordalewski, prawnik, starszy konsultant podatkowy w Martini i Wspólnicy.


Pozostało jeszcze 92% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane