statystyki

Wydatki na nabycie WNiP są kosztem w całości

autor: Łukasz Zalewski14.04.2020, 07:37; Aktualizacja: 14.04.2020, 07:38
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Wykładnia fiskusa zmieniła się po ukazaniu się 25 kwietnia 2018 r. na stronie Ministerstwa Finansów wyjaśnień dotyczących stosowania art. 15e ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

Wydatki na nabycie własności wartości niematerialnych i prawnych od podmiotu powiązanego mogą być kosztem uzyskania przychodów bez ograniczeń. Co innego, gdy podatnik nabywa tylko prawo do korzystania z WNiP.

Chodzi przykładowo o zakup od podmiotu powiązanego baz danych, know-how, znaków towarowych, programów komputerowych. Podatnicy nie wiedzą, czy wydatki na nabycie tych praw i wartości są kosztem podatkowym limitowanym na podstawie art. 15e ustawy o CIT. Słowem, czy firma może je zaliczyć do kosztów podatkowych w całości, czy tylko do kwoty 3 mln zł powiększonej o 5 proc. podatkowej EBITDA.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiada korzystnie dla podatników, ale początkowo był innego zdania (art. 15e obowiązuje od 1 stycznia 2018 r.).


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane