statystyki

Działania podjęte w związku z koronawirusem. ESMA wydał już nowe rekomendacje

autor: Piotr Jabłoński06.04.2020, 09:15; Aktualizacja: 06.04.2020, 10:01
Pod koniec marca Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (dalej: ESMA) wydał stanowisko dotyczące wpływu pandemii wirusa SARS-CoV-2 na ujęcie oczekiwanych strat kredytowych zgodnie z MSSF 9. Dokument ten ma promować spójne podejście do stosowania standardów MSSF w UE w czasie pandemii.

Pod koniec marca Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (dalej: ESMA) wydał stanowisko dotyczące wpływu pandemii wirusa SARS-CoV-2 na ujęcie oczekiwanych strat kredytowych zgodnie z MSSF 9. Dokument ten ma promować spójne podejście do stosowania standardów MSSF w UE w czasie pandemii.źródło: ShutterStock

Ze względu na wpływ pandemii na gospodarkę oraz wdrażane rozwiązania w zakresie pomocy publicznej jednostki powinny z dużą uwagą rozpatrywać powiązane z tym skutki księgowe, zwłaszcza w kontekście zapisów MSSF 9. Przyjęty niedawno przez unijny urząd dokument ma na celu ułatwienie zastosowania modelu oczekiwanych strat kredytowych w warunkach niepewności związanych z obecną sytuacją ekonomiczną.

Pod koniec marca Europejski Ur ząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (dalej: ESMA) wydał stanowisko dotyczące wpływu pandemii wirusa SARS-CoV-2 na ujęcie oczekiwanych strat kredytowych zgodnie z MSSF 9. Dokument ten ma promować spójne podejście do stosowania standardów MSSF w UE w czasie pandemii. ESMA w szczególności odnosi się do skutków księgowych wynikających z działań podjętych przez organy unijne, a także rządy poszczególnych państw członkowskich mające na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii.

Wiele państw, w tym kraje Unii Europejskiej, podjęły już lub są w trakcie wdrażania działań mających zniwelować negatywne skutki pandemii poprzez programy pomocowe oraz ulgi dla osób fizycznych, gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Do takich inicjatyw należą w szczególności programy odraczania spłat rat kredytowych, oferowanie preferencyjnych pożyczek i linii kredytowych, a także udzielanie gwarancji przez instytucje publiczne dla konkretnych firm lub branż. Dodatkowo w związku z pandemią instytucje finansowe, a także inne jednostki sprawozdawcze dobrowolnie zapewniają dłużnikom ulgi w spłacie ich zobowiązań. Przykładem takich rozwiązań są renegocjacje umów kredytowych, refinansowanie kredytów czy zmiany harmonogramu przepływów pieniężnych, które w zależności od danego przypadku mogą (ale nie muszą) mieć wpływ na wartość bieżącą netto tych przepływów.

Jednostki powinny z uwagą rozpatrywać powiązane z różnorodnymi rozwiązaniami pomocowymi skutki księgowe, zwłaszcza w kontekście zapisów MSSF 9. Ocena wpływu księgowego wiąże się ze szczegółową analizą warunków i okoliczności, które umożliwią jednostkom rozróżnienie przypadków, w których zastosowanie działań pomocowych jest powiązane ze wzrostem ryzyka kredytowego w horyzoncie życia aktywa finansowego, a także przypadków, które wiążą się jedynie z tymczasowymi ograniczeniami płynnościowymi dłużników.

Skutki księgowe modyfikacji wynikających z wdrożenia ulg i programów pomocowych

Jednostki powinny dokonać szczegółowej analizy skutków wdrożonych działań pomocowych na ujęte w bilansie instrumenty finansowe. Dotyczy to przede wszystkim oceny, czy dane działania skutkują modyfikacją aktywów finansowych oraz czy modyfikacje te prowadzą do zaprzestania ujmowania aktywów finansowych.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane