statystyki

Działania podjęte w związku z koronawirusem. ESMA wydał już nowe rekomendacje

autor: Piotr Jabłoński06.04.2020, 09:15; Aktualizacja: 06.04.2020, 10:01
Pod koniec marca Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (dalej: ESMA) wydał stanowisko dotyczące wpływu pandemii wirusa SARS-CoV-2 na ujęcie oczekiwanych strat kredytowych zgodnie z MSSF 9. Dokument ten ma promować spójne podejście do stosowania standardów MSSF w UE w czasie pandemii.

Pod koniec marca Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (dalej: ESMA) wydał stanowisko dotyczące wpływu pandemii wirusa SARS-CoV-2 na ujęcie oczekiwanych strat kredytowych zgodnie z MSSF 9. Dokument ten ma promować spójne podejście do stosowania standardów MSSF w UE w czasie pandemii.źródło: ShutterStock

Ze względu na wpływ pandemii na gospodarkę oraz wdrażane rozwiązania w zakresie pomocy publicznej jednostki powinny z dużą uwagą rozpatrywać powiązane z tym skutki księgowe, zwłaszcza w kontekście zapisów MSSF 9. Przyjęty niedawno przez unijny urząd dokument ma na celu ułatwienie zastosowania modelu oczekiwanych strat kredytowych w warunkach niepewności związanych z obecną sytuacją ekonomiczną.

Pod koniec marca Europejski Ur ząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (dalej: ESMA) wydał stanowisko dotyczące wpływu pandemii wirusa SARS-CoV-2 na ujęcie oczekiwanych strat kredytowych zgodnie z MSSF 9. Dokument ten ma promować spójne podejście do stosowania standardów MSSF w UE w czasie pandemii. ESMA w szczególności odnosi się do skutków księgowych wynikających z działań podjętych przez organy unijne, a także rządy poszczególnych państw członkowskich mające na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii.

Wiele państw, w tym kraje Unii Europejskiej, podjęły już lub są w trakcie wdrażania działań mających zniwelować negatywne skutki pandemii poprzez programy pomocowe oraz ulgi dla osób fizycznych, gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Do takich inicjatyw należą w szczególności programy odraczania spłat rat kredytowych, oferowanie preferencyjnych pożyczek i linii kredytowych, a także udzielanie gwarancji przez instytucje publiczne dla konkretnych firm lub branż. Dodatkowo w związku z pandemią instytucje finansowe, a także inne jednostki sprawozdawcze dobrowolnie zapewniają dłużnikom ulgi w spłacie ich zobowiązań. Przykładem takich rozwiązań są renegocjacje umów kredytowych, refinansowanie kredytów czy zmiany harmonogramu przepływów pieniężnych, które w zależności od danego przypadku mogą (ale nie muszą) mieć wpływ na wartość bieżącą netto tych przepływów.

Jednostki powinny z uwagą rozpatrywać powiązane z różnorodnymi rozwiązaniami pomocowymi skutki księgowe, zwłaszcza w kontekście zapisów MSSF 9. Ocena wpływu księgowego wiąże się ze szczegółową analizą warunków i okoliczności, które umożliwią jednostkom rozróżnienie przypadków, w których zastosowanie działań pomocowych jest powiązane ze wzrostem ryzyka kredytowego w horyzoncie życia aktywa finansowego, a także przypadków, które wiążą się jedynie z tymczasowymi ograniczeniami płynnościowymi dłużników.

Skutki księgowe modyfikacji wynikających z wdrożenia ulg i programów pomocowych

Jednostki powinny dokonać szczegółowej analizy skutków wdrożonych działań pomocowych na ujęte w bilansie instrumenty finansowe. Dotyczy to przede wszystkim oceny, czy dane działania skutkują modyfikacją aktywów finansowych oraz czy modyfikacje te prowadzą do zaprzestania ujmowania aktywów finansowych.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane