Obowiązujące przepisy o WHT. Nabycie oprogramowania z podatkiem u źródła czy bez?

autor: Łukasz Zalewski06.04.2020, 09:04; Aktualizacja: 06.04.2020, 09:04
W nowelizacji specustawy o koronawirusie nie są przewidziane żadne odstępstwa od obowiązujących zasad poboru podatku u źródła.

W nowelizacji specustawy o koronawirusie nie są przewidziane żadne odstępstwa od obowiązujących zasad poboru podatku u źródła.źródło: ShutterStock

Obowiązujące przepisy o WHT sprawiają problem zarówno firmom z branży IT, jak i podmiotom, które kupują programy komputerowe od zagranicznych dostawców. Przedsiębiorcy nie wiedzą bowiem, kiedy trzeba daninę pobrać. Ułatwieniem są wskazówki dyrektora KIS oraz orzecznictwo.

Podstawowe pytanie, jakie zadają polskie firmy, jest więc takie: czy od nabytego lub wdrożonego oprogramowania z zagranicy mają obowiązek poboru podatku u źródła (ang. withholding tax, WHT)? Nie ma jednak na nie jednej odpowiedzi, ponieważ w praktyce występuje wiele rodzajów umów i zakupów różnych opcji związanych z programami. Przykładowo część przedsiębiorców kupuje licencje na oprogramowanie, lecz bez prawa do sublicencji lub odsprzedaży, część firm kupuje program z prawem do jego dalszego kolportowania. Jeszcze inne kupują licencje użytkownika końcowego. Przykłady można mnożyć. Przy czym na niektóre z nich znamy już odpowiedzi, które wynikają z interpretacji indywidualnych i wyroków sądów.

Zakup modułu

Jeden z problemów dotyczący oprogramowania może dotyczyć kompletnego modułu z przeniesieniem praw autorskich. Chodzi o sytuację, gdy polska spółka kupuje od zagranicznego podmiotu komponent programistyczny wraz z autorskimi prawami do niego na wszelkich polach (modyfikacja, odsprzedaż, udzielanie licencji). Polska spółka wykorzystuje go następnie w swoim programie i sprzedaje, również z prawami autorskimi. Co istotne, polska firma nie kupuje programu jako użytkownik końcowy.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane