statystyki

Tarcza antykryzysowa ostatecznie inna niż w pierwotnej wersji. Nowe limity zwolnień z PIT, brak zwolnienia z PCC

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski26.03.2020, 07:40; Aktualizacja: 26.03.2020, 10:10
podatek, księgowość, finanse

W zakresie VAT zmiany sprowadzają się do przesunięcia do lipca br. wejścia w życie nowego JPK_V7M i JPK_V7K dla dużych firm (nie dla małych i średnich) oraz nowej matrycyźródło: ShutterStock

Zaakceptowany wczoraj przez Radę Ministrów projekt specustawy różni się od pierwotnej wersji. Pojawiły się nowe limity zwolnień podatkowych, ale też przywrócono 0,5 proc. PCC od firmowych pożyczek.

Ministrowie zaakceptowali projekt w trybie obiegowym. W piątek ma go przyjąć Sejm.

W porównaniu do pierwotnej wersji są pewne nowości, ale nie takich domagają się przedsiębiorcy i eksperci. Tarcza antykryzysowa nie odracza bowiem terminów na zapłatę podatków przez przedsiębiorców (a jedynie zaliczki na podatek płacone przez płatników). Nie przesuwa też terminu na sporządzenie CIT-8 i sprawozdań finansowych (planowane zmiany dotyczą tylko jednostek finansów publicznych oraz non profit – patrz: tekst obok).

AKTUALIZACJA: CIT-8 będzie przesunięty dla wszystkich podatników

W zakresie VAT zmiany sprowadzają się do przesunięcia do lipca br. wejścia w życie nowego JPK_V7M i JPK_V7K dla dużych firm (nie dla małych i średnich) oraz nowej matrycy.

Jednak z PCC od pożyczek

W projekcie przyjętym przez rząd nie ma już zwolnienia z zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od pożyczek, które firmy zaciągną do 31 sierpnia br. To oznacza, że pożyczkobiorcy będą musieli zapłacić 0,5 proc. PCC od wartości pożyczki.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Smyku(2020-03-27 00:29) Zgłoś naruszenie 21

    Akurat na to zwolnienie z PCC bardzo liczylem przy dokapitalizowaniu spółki. Robią sobie kampanię marketingową zamiast wprowadzić rzeczywistą pomoc dla przedsiębiorców.

    Odpowiedz
  • Coś w tym jest(2020-03-26 10:55) Zgłoś naruszenie 11

    Przepisy niekorzystne dla przedsiębiorców są tworzone w jakimś celu.Ten cel jest znany. To pozyskanie kasy do budżetu (czytaj na cele socjalne). Sytuacja obecna nic w tym temacie nie zmienia bo wódz powiedział że 500+ nic nie zagraża. Czemu więc panuje powszechne zdziwienie że władza nie słucha przedsiębiorców?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane