Od wczoraj do piątku 27 marca br. alkohol etylowy zużyty do produkcji płynów dezynfekujących stosowanych do walki z koronawirusem będzie zwolniony z akcyzy.
Dzieje się tak na podstawie rozporządzenia ministra finansów (Dz.U. z 2020 r. poz. 500). Ze zwolnienia będą mogły skorzystać firmy produkujące płyny dezynfekujące na bazie alkoholu etylowego, ale tylko te, które dostarczą produkt do Agencji Rezerw Materiałowych lub Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych na potrzeby przekazania go do celów związanych ze zwalczaniem koronawirusa.
Aby skorzystać ze zwolnienia z akcyzy, trzeba spełnić określone warunki. Przede wszystkim wymagana jest fizyczna obecność funkcjonariusza służby celno-skarbowej przy określonych czynnościach, takich jak: użycie alkoholu etylowego do produkcji produktów biobójczych, konfekcjonowanie produktów biobójczych, czyli przygotowanie ich do sprzedaży, wydawanie płynu z magazynu producenta, podmiotu konfekcjonującego, Agencji Rezerw Materiałowych lub Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno -Przeciwepidemicznych.
Zdaniem części producentów okres zwolnienia jest zbyt krótki (tylko pięć dni), a wymóg, aby produkt został najpierw dostarczony do agencji rządowych, wydłuży czas dostawy do odbiorców i konsumentów. Producenci zwracają też uwagę na problemy związane z dostępnością alkoholu etylowego, który może być użyty do produkcji płynów dezynfekujących. Dotychczas część firm zaopatrywała się w niego za granicą. Obecnie trudno o takie dostawy lub w ogóle są one niemożliwe. Jest to związane w zamknięciem granic i przyjęciem przez wiele krajów zasady, że produkty związane z koronawirusem powinny wspierać walkę na terenie danego kraju, a nie poza jego granicami.
Przypomnijmy, że w związku z epidemią do produkcji płynu do dezynfekcji przystąpiły niektóre spółki Skarbu Państwa – PKN Orlen, KGHM Polska Miedź, a także Polfa Tarchomin.
Etap legislacyjny
Weszło w życie 23 marca