Propozycję 46 zmian przepisów podatkowych do specustawy osłonowej dla firm poszkodowanych przez epidemię, sformułowali doradcy podatkowi, pracujący w specjalnym zespole - podała Krajowa Rada Doradców Podatkowych. Dotyczą one m.in. przesunięcia terminów składania deklaracji podatkowych VAT, PIT, CIT.

Jak czytamy w komunikacie, zespół ekspertów został powołany w piątek 13 marca, aby pomóc urzędnikom Ministerstwa Finansów w tworzeniu założeń do specustawy, która ma uchronić przedsiębiorców przed skutkami sytuacji kryzysowej wywołanej koronawirusem.

„Zmiany są potrzebne w niemal każdym diagnozowanym przez nas obszarze.

Duża część z nich dotyczy przesunięcia terminów składania deklaracji podatkowych w zakresie VAT, PIT, CIT czy rozliczeń rocznych, ale zidentyfikowaliśmy też liczne problemy, które za moment mogą się pojawić, o ile ustawodawca nie zareaguje szybko w obszarze ordynacji podatkowej, ustawy o rachunkowości czy ustawy o ubezpieczeniach społecznych” – wskazał, cytowany w komunikacie wiceprzewodniczący KRDP i szef zespołu Radomir Szaraniec.

Dodał, że niektóre z nich, nie tyle chronią samych przedsiębiorców przed finansowymi skutkami kryzysu, co mają charakter wręcz higieniczny i antyepidemiczny. „Na przykład tzw. czynny żal, zgodnie z obecnymi przepisami Kodeksu Karnego-Skarbowego, musi być nadal składany na piśmie – więc poprosiliśmy, aby przedsiębiorcy dostali możliwość jego składania drogą elektroniczną, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się wirusa” - zaznaczył.

Rada podała, że prace nad pierwszą partią propozycji zmian w prawie podatkowym zostały zakończone w nocy z niedzieli na poniedziałek i przekazane do resortu finansów, z którym samorząd doradców podatkowych nawiązał współpracę.

Dodano, że zespół ekspertów KRDP pracuje dalej, zbierając i przetwarzając kolejne zgłoszenia napływające od doradców podatkowych z całego kraju.

Zespół tworzy dziesięcioro ekspertów: specjalistów w głównych dziedzinach prawa podatkowego. Dodatkowo, o wsparcie zespołu zostali poproszeni wszyscy doradcy podatkowi w Polsce – czytamy w komunikacie.

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Przewiduje ono, że w okresie od 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zakażenie koronawirusem potwierdzono w Polsce dotychczas u 156 osób, z których trzy zmarły. Pierwszy przypadek w kraju potwierdzono 4 marca.