statystyki

Nowa matryca VAT. Minister dostosowuje rozporządzenie

autor: Agnieszka Pokojska11.03.2020, 07:49; Aktualizacja: 11.03.2020, 07:49
Towary i usługi objęte obniżonymi stawkami 5 proc. i 8 proc. będą wymienione wprost w ustawie o VAT.

Towary i usługi objęte obniżonymi stawkami 5 proc. i 8 proc. będą wymienione wprost w ustawie o VAT.źródło: ShutterStock

W przepisach wykonawczych będzie można znaleźć tylko te towary i usługi, dla których minister finansów obniżył stawkę VAT do 0 proc. – wynika z opublikowanego projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę VAT, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2350).

Dziś dotyczy ono wszystkich obniżonych stawek VAT: 0 proc., 5 proc. i 8 proc.

Ma się to zmienić od 1 kwietnia br. wraz z wejściem w życie nowej matrycy VAT. Towary i usługi objęte obniżonymi stawkami 5 proc. i 8 proc. będą wymienione wprost w ustawie o VAT.

Te z 8-proc. stawką zostaną przeniesione do art. 41 ust. 12 i 12f ustawy (roboty konserwacyjne, usługi związane z wyżywieniem) oraz do załącznika nr 3 (nawozy i pasze, produkty lecznicze, wyroby higieniczne, zwierzęta). Natomiast towary z 5-proc. podatkiem będą przeniesione do załącznika nr 10 ustawy (produkty zawierające tłuszcze roślinne).


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane