statystyki

Zwrot uratuje płatność na konto spoza białej listy

autor: Agnieszka Pokojska10.03.2020, 08:31; Aktualizacja: 10.03.2020, 08:31
W Sejmie trwają prace nad projektem zmian, który z trzech do siedmiu dni wydłuży czas na zawiadomienie o płatności na rachunek spoza białej listy (druk sejmowy nr 207).

W Sejmie trwają prace nad projektem zmian, który z trzech do siedmiu dni wydłuży czas na zawiadomienie o płatności na rachunek spoza białej listy (druk sejmowy nr 207).źródło: ShutterStock

Podatnik może zachować prawo do kosztów podatkowych, nawet jeżeli w ciągu trzech dni nie zgłosi fiskusowi, że zapłacił na konto spoza białej listy. Wystarczy, że przelew zostanie zwrócony, a nowa wpłata na niezarejestrowane konto zostanie zaraportowana już w ustawowym terminie. Potwierdził to Jan Sarnowski, wiceminister finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską.

Analogicznie rozwiązanie można zastosować w przypadku braku wpłaty w systemie podzielonej płatności (patrz „Przelew bez split paymentu. Jak naprawić ten błąd” DGP nr 17/2020).

To dobra wiadomość dla kupujących, którzy nie wypełnili swoich obowiązków, jednak pod warunkiem, że kontrahent zgodzi się na zwrot zapłaconych pieniędzy i ponowienie przelewu.

Przypomnijmy, że przedsiębiorca, który płaci za transakcję wartą ponad 15 tys. zł na konto niewpisane do wykazu szefa KAS, nie może zaliczyć takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Odpowiada też solidarnie z kontrahentem za VAT nierozliczony z tytułu transakcji.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane