statystyki

MF wyjaśnił, na czym polegają ścisłe powiązania inwestycyjne

autor: Agnieszka Pokojska10.03.2020, 07:12; Aktualizacja: 10.03.2020, 07:12
Objaśnienia zostały wydane na podstawie art. 14a par. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej. Dają więc podatnikom ochronę, jeśli zastosują się oni do ich treści.

Objaśnienia zostały wydane na podstawie art. 14a par. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej. Dają więc podatnikom ochronę, jeśli zastosują się oni do ich treści.źródło: ShutterStock

Resort finansów opublikował objaśnienia w sprawie sposobu ustalania dochodu zwolnionego z podatku u przedsiębiorców realizujących inwestycje na podstawie decyzji o wsparciu.

Objaśnienia zostały wydane na podstawie art. 14a par. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej. Dają więc podatnikom ochronę, jeśli zastosują się oni do ich treści.

Problem dotyczy tego, jak ustalić dochód zwolniony z podatku dochodowego (PIT lub CIT), uzyskany z działalności określonej w decyzji o wsparciu wydanej na podstawie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji (Dz.U. z 2018 r. poz. 1162 ze zm.). Zdaniem fiskusa wolny od podatku jest tylko dochód z nowej inwestycji. Natomiast dochód z istniejącej już inwestycji może być zwolniony z podatku tylko, gdy istnieją ścisłe ekonomiczne i funkcjonalne powiązania między inwestycjami istniejącą i nową.

Minister finansów stwierdził tak w interpretacji ogólnej z 25 paździer nika 2019 r. (sygn. akt DD5. 8201.10.2019). Dodał, że jeśli ścisłych powiązań nie ma, to „przedsiębiorca określa dochód (przychód) z nowej inwestycji jako dochód (przychód) wytwarzany niezależnie od inwestycji istniejącej i tylko ten dochód (przychód) wytworzony niezależnie od inwestycji istniejącej podlega zwolnieniu z opodatkowania”.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane