statystyki

MF wyjaśnił, na czym polegają ścisłe powiązania inwestycyjne

autor: Agnieszka Pokojska10.03.2020, 07:12; Aktualizacja: 10.03.2020, 07:12
Objaśnienia zostały wydane na podstawie art. 14a par. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej. Dają więc podatnikom ochronę, jeśli zastosują się oni do ich treści.

Objaśnienia zostały wydane na podstawie art. 14a par. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej. Dają więc podatnikom ochronę, jeśli zastosują się oni do ich treści.źródło: ShutterStock

Resort finansów opublikował objaśnienia w sprawie sposobu ustalania dochodu zwolnionego z podatku u przedsiębiorców realizujących inwestycje na podstawie decyzji o wsparciu.

Objaśnienia zostały wydane na podstawie art. 14a par. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej. Dają więc podatnikom ochronę, jeśli zastosują się oni do ich treści.

Problem dotyczy tego, jak ustalić dochód zwolniony z podatku dochodowego (PIT lub CIT), uzyskany z działalności określonej w decyzji o wsparciu wydanej na podstawie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji (Dz.U. z 2018 r. poz. 1162 ze zm.). Zdaniem fiskusa wolny od podatku jest tylko dochód z nowej inwestycji. Natomiast dochód z istniejącej już inwestycji może być zwolniony z podatku tylko, gdy istnieją ścisłe ekonomiczne i funkcjonalne powiązania między inwestycjami istniejącą i nową.

Minister finansów stwierdził tak w interpretacji ogólnej z 25 paździer nika 2019 r. (sygn. akt DD5. 8201.10.2019). Dodał, że jeśli ścisłych powiązań nie ma, to „przedsiębiorca określa dochód (przychód) z nowej inwestycji jako dochód (przychód) wytwarzany niezależnie od inwestycji istniejącej i tylko ten dochód (przychód) wytworzony niezależnie od inwestycji istniejącej podlega zwolnieniu z opodatkowania”.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane