statystyki

W jaki sposób rozliczyć i ująć w PKPiR zakup wyposażenia

autor: Marcin Szymankiewicz09.03.2020, 09:19; Aktualizacja: 09.03.2020, 09:20
komputer, dokument, firma, rozliczenia, podatki, rachunki

Jak należy rozliczyć zakup ekspresu do kawy na gruncie VAT i PIT? Czy trzeba – jak życzy sobie tego klient – ująć zakup ekspresu do kawy w ewidencji wyposażenia?źródło: ShutterStock

TEMAT: Podatkowa księga przychodów i rozchodów

PROBLEM: Gdzie ująć zakup wyposażenia.

Do biura rachunkowego zgłosił się nowy klient – przedsiębiorca prowadzący kawiarnię. Jest on podatnikiem VAT czynnym prowadzącym podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Klient prowadzi też ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także ewidencję wyposażenia. VAT rozlicza on na zasadach ogólnych, a PIT podatkiem liniowym. Przedsiębiorca VAT i zaliczki na PIT rozlicza za okresy miesięczne. 9 marca 2020 r. nabył on ekspres do kawy za kwotę 3690 zł (w tym VAT 690 zł), za który zapłacił gotówką. Tego samego dnia odebrał także ekspres do kawy ze sklepu. Zakup ten został udokumentowany wyłącznie fakturą (tj. faktura nie została wystawiona do paragonu fiskalnego). Faktura została wystawiona i otrzymana przez klienta 9 marca 2020 r. Faktura nie zawierała wyrazów „metoda kasowa”. Nabyty ekspres do kawy ma być wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej (ma służyć do przygotowywania kawy dla gości kawiarni) dłużej niż rok. Ekspres do kawy został uruchomiony w dniu jego zakupu, tj. 9 marca 2020 r. Klient nie chce jednak amortyzować tego ekspresu do kawy. Jak powinnam rozliczyć zakup ekspresu do kawy na gruncie VAT i PIT? Czy trzeba – jak życzy sobie tego klient – ująć zakup ekspresu do kawy w ewidencji wyposażenia?

PIT

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Zatem, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

  • musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ustawy o PIT, wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów,
  • musi być należycie udokumentowany.

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (zob. art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).

Stosownie do art. 22a ust. 1 ustawy o PIT amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c ustawy o PIT, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane