statystyki

Poradnia rachunkowa z 24 lutego 2020

autor: Aneta Szwęch24.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 24.02.2020, 07:43
Decyzję o sposobie rozliczenia powstałych różnic inwentaryzacyjnych podejmuje kierownik jednostki.

Decyzję o sposobie rozliczenia powstałych różnic inwentaryzacyjnych podejmuje kierownik jednostki.źródło: ShutterStock

Jak ująć w księgach rachunkowych roczną korektę VAT? Kiedy można skompensować nadwyżki i niedobory stwierdzone podczas inwentaryzacji? Co w sytuacji, gdy środki na rachunku VAT nie wystarczą na zapłatę całej kwoty podatku? Jak rozliczyć wynagrodzenie członka zarządu w spółce z o.o.?

Spółka prowadzi działalność gospodarczą, która dla celów VAT jest działalnością mieszaną, tj. opodatkowaną i zwolnioną z VAT. W związku z tym w deklaracji VAT-7 za styczeń 2020 r. składanej do 25 lutego 2020 r. spółka wykazała korektę podatku naliczonego. Jak ująć w księgach rachunkowych roczną korektę tego podatku? Czy wpływa ona na wynik finansowy roku, którego dotyczy, czy też można ją ująć w księgach roku, w którym złożono deklarację VAT z wykazaną korektą?

Skutkiem rocznej korekty VAT może być zwiększenie lub zmniejszenie podatku naliczonego od wydatków związanych z działalnością mieszaną podatnika (w stosunku do odliczenia na podstawie proporcji wstępnej).

Dla celów bilansowych korektę podatku naliczonego zasadniczo należy ująć w księgach rachunkowych roku, którego ona dotyczy. Taki sposób ujęcia wynika z zastosowania zasady memoriału, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Oznacza to, że korektę roczną za 2019 r., wykazaną w deklaracji VAT-7 za styczeń 2020 r., co do zasady należało ująć w księgach rachunkowych 2019 r. (inaczej niż w podatku dochodowym).

Przeanalizujmy to na przykładzie. Załóżmy, że jednostka, będąca spółką z o.o., rozlicza VAT za okresy miesięczne. W związku z prowadzoną przez jednostkę działalnością mieszaną (opodatkowaną VAT i zwolnioną z VAT) podatek naliczony w trakcie 2019 r. był odliczany na podstawie wskaźnika proporcji, który wynosił 82 proc. Rzeczywisty wskaźnik proporcji za 2019 r. wyniósł 88 proc. Spółka po zakończeniu 2019 r. dokonała korekty odliczonego podatku naliczonego, w wyniku której zwiększyła podatek naliczony o 28 500 zł. Sprawozdanie finansowe spółki za 2019 r. nie zostało jeszcze sporządzone, wobec czego spółka wykazała roczną korektę VAT w księgach rachunkowych 2019 r. PK – roczna korekta zwiększająca VAT naliczony od pozostałych nabyć kwota 28 500 zł: Wn konto 221 „VAT naliczony i jego rozliczenie”, Ma konto 760 „Pozostałe przychody operacyjne”.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane