statystyki

KIS: Rolnik nie musi rejestrować rachunku

autor: Agnieszka Pokojska04.03.2020, 16:00
To oznacza, że spółka, która zapłaci rolnikowi powyżej 15 tys. zł na rachunek niezarejestrowany na białej liście, może zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodów.

To oznacza, że spółka, która zapłaci rolnikowi powyżej 15 tys. zł na rachunek niezarejestrowany na białej liście, może zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodów.źródło: ShutterStock

Limit transakcji bezgotówkowych 15 tys. zł nie ma zastosowania u rolników. Nawet jeśli są oni czynnymi podatnikami VAT, to nie są przedsiębiorcą – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

To oznacza, że spółka, która zapłaci rolnikowi powyżej 15 tys. zł na rachunek niezarejestrowany na białej liście, może zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodów.

Spytała o to spółka, która zajmuje się ubojem i rozbiorem bydła. Tłumaczyła, że bydło kupuje głównie od rolników, którzy są czynnymi podatnikami VAT i wystawiają faktury, ale nie prowadzą działalności gospodarczej. Faktury często opiewają na kwoty przekraczające 15 tys. zł. brutto.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • ech(2020-03-04 18:29) Zgłoś naruszenie 50

    Tak, wiem, rolnik nic nie musi. Za to może dostać dopłatę (nawet do braku produkcji), pomoc w spłacie, możliwość obowiązkowego ubezpieczenia nawet po zaistnieniu szkody, może nie płacić podatków od dochodów, może płacić grosze na emeryturę i mieć majątek wart miliony. Wszystko pod hasłem "bo wtedy jedzenie mamy tanie". Porównajcie ceny z tymi na zachodzie Europy. Jedzenie tutaj nie jest tanie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sds(2020-03-04 18:47) Zgłoś naruszenie 00

    Łał. Nie wierzę. Wreszcie zgodnie z przepisami. Teraz jeszcze trzeba to wytłumaczyć gamoniom z MF co czytać nie umieją i wyjaśnić jeszcze temat najmu prywatnego, którego ta sama zasada dotyczy mniej więcej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane