statystyki

NSA: Większość głosów to 50 proc. plus jeden

autor: Mariusz Szulc04.03.2020, 07:36; Aktualizacja: 04.03.2020, 07:36
Tym razem chodziło o trójkę specjalistów zatrudnionych w spółce na podstawie kontraktu menedżerskiego. Skarb Państwa posiadał w niej pośrednio 33,01 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Tym razem chodziło o trójkę specjalistów zatrudnionych w spółce na podstawie kontraktu menedżerskiego. Skarb Państwa posiadał w niej pośrednio 33,01 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.źródło: ShutterStock

Skarb Państwa musi mieć ponad połowę głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, żeby spółka mogła pobierać 70-proc. PIT od wynagrodzenia za zakaz konkurencji, wypłacanego zwalnianemu menedżerowi – orzekł wczoraj NSA.

To kolejne orzeczenia, w których sąd kasacyjny rozstrzyga tę kwestię na niekorzyść fiskusa. Wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny orzekł podobnie m.in. 21 stycznia 2020 r. (sygn. akt II FSK 356/18). Szerzej o tamtym wyroku pisaliśmy w artykule „Większość głosów to ponad połowa” (DGP nr 25/2020).

Tym razem chodziło o trójkę specjalistów zatrudnionych w spółce na podstawie kontraktu menedżerskiego. Skarb Państwa posiadał w niej pośrednio 33,01 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Gdy kontrakty rozwiązano, menedżerowie dostali wynagrodzenie z tytułu zakazu konkurencji przez następne 12 miesięcy po rozwiązaniu umowy. Uważali, że nie powinno być ono opodatkowane 70-proc. stawką na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT. Argumentowali, że fiskus mógłby żądać tak wysokiego podatku tylko, gdyby Skarb Państwa posiadał pośrednio lub bezpośrednio większość głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. A w ich sytuacji nie ma to miejsca – wskazywali.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane