statystyki

Plac parkingowy i dodatkowe wyposażenie budynku nie uprawniają do niższego VAT-u

autor: Patrycja Dudek03.03.2020, 19:00
VAT, podatek, podatki

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że 8-proc. stawką może być objęta tylko dostawa budynku zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowymźródło: ShutterStock

Preferencyjna 8-proc. stawka podatku nie ma zastosowania do dostawy placu parkingowego oraz ruchomych elementów wyposażenia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o dewelopera, który zamierzał sprzedawać inwestycję drugiemu deweloperowi. Nie była to dziura w ziemi, tylko ukończony budynek mieszkalny, z w pełni wykończonymi mieszkaniami (pod klucz) oraz placem parkingowym z miejscami postojowymi. W łazienkach, kuchniach, pokojach były zainstalowane elementy trwałe wyposażenia oraz ruchome, takie jak sprzęt AGD, rolety, lustra, oświetlenie.

Deweloper uważał, że całą inwestycję może sprzedać z 8-proc. stawką VAT. Twierdził, że jest to dostawa o charakterze kompleksowym, bo wyposażenie (zarówno trwałe, jak i ruchome) pełni funkcję służebną względem budynku. Podobnie plac postojowy, który jest niezbędny.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał jednak, że 8-proc. stawką może być objęta tylko dostawa budynku zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane