Preferencyjna 8-proc. stawka podatku nie ma zastosowania do dostawy placu parkingowego oraz ruchomych elementów wyposażenia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Chodziło o dewelopera, który zamierzał sprzedawać inwestycję drugiemu deweloperowi. Nie była to dziura w ziemi, tylko ukończony budynek mieszkalny, z w pełni wykończonymi mieszkaniami (pod klucz) oraz placem parkingowym z miejscami postojowymi. W łazienkach, kuchniach, pokojach były zainstalowane elementy trwałe wyposażenia oraz ruchome, takie jak sprzęt AGD, rolety, lustra, oświetlenie.
Deweloper uważał, że całą inwestycję może sprzedać z 8-proc. stawką VAT. Twierdził, że jest to dostawa o charakterze kompleksowym, bo wyposażenie (zarówno trwałe, jak i ruchome) pełni funkcję służebną względem budynku. Podobnie plac postojowy, który jest niezbędny.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał jednak, że 8-proc. stawką może być objęta tylko dostawa budynku zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Co innego dostawa okalającego ten budynek placu parkingowego. W tym wypadku, według fiskusa, należy zastosować stawkę 23 proc. VAT.
Podobnie opodatkowane powinno być też wyposażenie, które nie jest trwale zespolone z budynkiem – stwierdził dyrektor izby, tłumacząc, że stanowi ono odrębny przedmiot dostawy.
Tego samego zdania były sądy obu instancji. Zarówno WSA we Wrocławiu (sygn. I SA/Wr 1246/16), jak i NSA orzekły, że preferencyjna stawka podatku nie obejmuje dostawy elementów znajdujących się poza budynkiem mieszkalnym (placu parkingowego) oraz ruchomych elementów wyposażenia, takich jak: szafki, blat kuchenny, zmywarka, lustro, oprawy oświetleniowe itp., które można zdemontować bez szkody dla budynku.
– Nie można mówić o świadczeniu kompleksowym w sytuacji, gdy składające się na to świadczenie czynności można traktować jako samodzielne – powiedziała sędzia Małgorzata Niezgódka-Medek, uzasadniając wyrok NSA.
Wyrok NSA z 26 lutego 2020 r., sygn. akt I FSK 1383/17. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia