statystyki

Plac parkingowy i dodatkowe wyposażenie budynku nie uprawniają do niższego VAT-u

autor: Patrycja Dudek03.03.2020, 19:00
VAT, podatek, podatki

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że 8-proc. stawką może być objęta tylko dostawa budynku zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowymźródło: ShutterStock

Preferencyjna 8-proc. stawka podatku nie ma zastosowania do dostawy placu parkingowego oraz ruchomych elementów wyposażenia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o dewelopera, który zamierzał sprzedawać inwestycję drugiemu deweloperowi. Nie była to dziura w ziemi, tylko ukończony budynek mieszkalny, z w pełni wykończonymi mieszkaniami (pod klucz) oraz placem parkingowym z miejscami postojowymi. W łazienkach, kuchniach, pokojach były zainstalowane elementy trwałe wyposażenia oraz ruchome, takie jak sprzęt AGD, rolety, lustra, oświetlenie.

Deweloper uważał, że całą inwestycję może sprzedać z 8-proc. stawką VAT. Twierdził, że jest to dostawa o charakterze kompleksowym, bo wyposażenie (zarówno trwałe, jak i ruchome) pełni funkcję służebną względem budynku. Podobnie plac postojowy, który jest niezbędny.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał jednak, że 8-proc. stawką może być objęta tylko dostawa budynku zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane