Czy można oznaczać wszystkie wystawiane faktury wyrazami „mechanizm podzielonej płatności”? [PORADNIA PODATKOWA]

autor: Tomasz Krywan02.03.2020, 06:00; Aktualizacja: 02.03.2020, 12:11
Otrzymanie faktury oznaczonej wyrazami „mechanizm podzielonej płatności” nie przesądza o obowiązku opłacenia jej z zastosowaniem split paymentu.

Otrzymanie faktury oznaczonej wyrazami „mechanizm podzielonej płatności” nie przesądza o obowiązku opłacenia jej z zastosowaniem split paymentu.źródło: ShutterStock

W jakich przypadkach można wystawić faktury do biletów za przewozy autobusem

Kiedy z ulgi na zakup kas może skorzystać podatnik, który utracił prawo do zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania

Czy można oznaczać wszystkie wystawiane faktury wyrazami „mechanizm podzielonej płatności”

Jaka będzie stawka VAT na drewno opałowe

Firma świadczy usługi przewozu osób autobusem. Za przewozy krótsze niż 50 km sprzedaje bilety jednorazowe (wydruki z kasy fiskalnej) oraz bilety miesięczne (również wydruki z kasy fiskalnej). Czy na życzenie pasażerów firma może wystawiać faktury do takich biletów, mimo że na nich nie jest wskazywany NIP nabywcy? Czy podobnie ma się rzecz w przypadku przewozów na odcinkach 50 km lub dłuższych?

Do ustawy o VAT 1 stycznia 2020 r. dodany został art. 106b ust. 5. Przepis stanowi, że w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie wtedy, gdy paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej. Przewidziano też sankcje dla podatników wystawiających faktury na rzecz podatników do sprzedaży udokumentowanej paragonami bez numeru VAT nabywcy oraz podatników ujmujących takie faktury w ewidencji VAT (art. 106b ust. 6 oraz art. 109a ustawy o VAT).


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane