„Wykonywanie budowli” czy „kompleksowa usługa pogrzebowa”? Spór o VAT za postawienie nagrobka

autor: Mariusz Szulc25.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 25.02.2020, 08:43
Chodziło o przedsiębiorcę, który zajmował się m.in. wykonywaniem nagrobków i pomników cmentarnych. Doliczał 23 proc. VAT, traktując usługę jako wykonywanie budowli wraz z montażem na cmentarzu

Chodziło o przedsiębiorcę, który zajmował się m.in. wykonywaniem nagrobków i pomników cmentarnych. Doliczał 23 proc. VAT, traktując usługę jako wykonywanie budowli wraz z montażem na cmentarzuźródło: ShutterStock

Profesjonalny kamieniarz nie świadczy kompleksowej usługi pogrzebowej, jeżeli nie zajmuje się pochówkiem ani zarządzaniem cmentarzem. Nie ma więc prawa do 8-proc. stawki podatku – orzekł WSA w Poznaniu.

Chodziło o przedsiębiorcę, który zajmował się m.in. wykonywaniem nagrobków i pomników cmentarnych. Doliczał 23 proc. VAT, traktując usługę jako wykonywanie budowli wraz z montażem na cmentarzu.

Uznał jednak, że mógłby korzystać ze stawki 8 proc. We wniosku o interpretację argumentował, że jego usługi mają ścisły związek z pogrzebem. Przygotowanie miejsca do montażu nagrobka i jego wykonanie, oraz demontaż lub renowacja już postawionych nagrobków – to część kompleksowej usługi pogrzebowej, która jest objęta preferencyjną stawką, zgodnie z poz. 180 załącznika nr 3 do ustawy o VAT – przekonywał przedsiębiorca.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • noel(2020-02-25 09:42) Zgłoś naruszenie 02

    To drobiazg, za który zapłaci zamawiający usługę. W końcu na to go stać, bo zgarnia na pochówek niewyobrażalnie wielką kasę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • illy(2020-02-25 11:13) Zgłoś naruszenie 01

    panie kamieniarzu, pssst, idź pan po interpretację, że jesteś twórcą świadczącym usługi twórcze "wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania" i będzie pan mógł stawkę 8% stosować :) :) artyści wiadomo mogą. architektom i designerom też pozwalają. tatuażystom się udaje... to i pan możesz licencje na rzeźbę sprzedawać (bo pewnie powtarzalny model) wraz z przekazaniem jednego egzemplarza w wyznaczonym miejscu :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane