Profesjonalny kamieniarz nie świadczy kompleksowej usługi pogrzebowej, jeżeli nie zajmuje się pochówkiem ani zarządzaniem cmentarzem. Nie ma więc prawa do 8-proc. stawki podatku – orzekł WSA w Poznaniu.
Cmentarz na Olczy / PAP / Grzegorz Momot
Chodziło o przedsiębiorcę, który zajmował się m.in. wykonywaniem nagrobków i pomników cmentarnych. Doliczał 23 proc. VAT, traktując usługę jako wykonywanie budowli wraz z montażem na cmentarzu.
Uznał jednak, że mógłby korzystać ze stawki 8 proc. We wniosku o interpretację argumentował, że jego usługi mają ścisły związek z pogrzebem. Przygotowanie miejsca do montażu nagrobka i jego wykonanie, oraz demontaż lub renowacja już postawionych nagrobków – to część kompleksowej usługi pogrzebowej, która jest objęta preferencyjną stawką, zgodnie z poz. 180 załącznika nr 3 do ustawy o VAT – przekonywał przedsiębiorca.
Reklama
Podkreślał, że „wykonanie nagrobka, bez względu na jego formę czy treść, stanowi w naszej kulturze i obyczajowości finalizację pochówku”.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak, że aby można było mówić o kompleksowej usłudze pogrzebowej, musiałaby być ona wykonana przez jeden podmiot. Nie świadczy jej przedsiębiorca, który ogranicza się tylko do wykonania na zlecenie nagrobka cmentarnego, natomiast nie zajmuje się pochowaniem zmarłego bądź zarządzaniem nekropolią. Fiskus uznał więc, że kamieniarz prawidłowo rozliczał się wcześniej według stawki 23 proc. VAT.
Potwierdził to również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Stwierdził, że warunkiem uznania co najmniej dwóch elementów lub działań za jedno świadczenie (świadczenie złożone, kompleksowe) jest ich wykonanie przez tego samego podatnika. Jeżeli przedsiębiorca zajmuje się wyłącznie wykonaniem nagrobka lub pomnika cmentarnego (wraz z powiązanymi pracami), to nie świadczy kompleksowej usługi pogrzebowej i nie ma prawa do preferencyjnej stawki VAT – orzekł sąd. Wyrok jest nieprawomocny.

orzecznictwo

Wyrok WSA w Poznaniu z 6 lutego 2020 r., sygn. akt I SA/Po 901/19. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia