statystyki

„Wykonywanie budowli” czy „kompleksowa usługa pogrzebowa”? Spór o VAT za postawienie nagrobka

autor: Mariusz Szulc25.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 25.02.2020, 08:43
Chodziło o przedsiębiorcę, który zajmował się m.in. wykonywaniem nagrobków i pomników cmentarnych. Doliczał 23 proc. VAT, traktując usługę jako wykonywanie budowli wraz z montażem na cmentarzu

Chodziło o przedsiębiorcę, który zajmował się m.in. wykonywaniem nagrobków i pomników cmentarnych. Doliczał 23 proc. VAT, traktując usługę jako wykonywanie budowli wraz z montażem na cmentarzuźródło: ShutterStock

Profesjonalny kamieniarz nie świadczy kompleksowej usługi pogrzebowej, jeżeli nie zajmuje się pochówkiem ani zarządzaniem cmentarzem. Nie ma więc prawa do 8-proc. stawki podatku – orzekł WSA w Poznaniu.

Chodziło o przedsiębiorcę, który zajmował się m.in. wykonywaniem nagrobków i pomników cmentarnych. Doliczał 23 proc. VAT, traktując usługę jako wykonywanie budowli wraz z montażem na cmentarzu.

Uznał jednak, że mógłby korzystać ze stawki 8 proc. We wniosku o interpretację argumentował, że jego usługi mają ścisły związek z pogrzebem. Przygotowanie miejsca do montażu nagrobka i jego wykonanie, oraz demontaż lub renowacja już postawionych nagrobków – to część kompleksowej usługi pogrzebowej, która jest objęta preferencyjną stawką, zgodnie z poz. 180 załącznika nr 3 do ustawy o VAT – przekonywał przedsiębiorca.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • noel(2020-02-25 09:42) Zgłoś naruszenie 02

    To drobiazg, za który zapłaci zamawiający usługę. W końcu na to go stać, bo zgarnia na pochówek niewyobrażalnie wielką kasę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • illy(2020-02-25 11:13) Zgłoś naruszenie 01

    panie kamieniarzu, pssst, idź pan po interpretację, że jesteś twórcą świadczącym usługi twórcze "wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania" i będzie pan mógł stawkę 8% stosować :) :) artyści wiadomo mogą. architektom i designerom też pozwalają. tatuażystom się udaje... to i pan możesz licencje na rzeźbę sprzedawać (bo pewnie powtarzalny model) wraz z przekazaniem jednego egzemplarza w wyznaczonym miejscu :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane