statystyki

Sprawozdanie finansowe za 2019 rok: Stosowanie uproszczeń, wycena i prezentacja

autor: Dr Katarzyna Trzpioła24.02.2020, 07:31; Aktualizacja: 24.02.2020, 07:34
Sporządzając sprawozdanie za 2019 rok, szczególną uwagę muszą zwrócić na uproszczenia jednostki mikro i małe. Oprócz uproszczeń, które funkcjonują już od kilku lat, w ostatnim roku wprowadzono kilka nowych, ale są one dostępne tylko dla niektórych mniejszych jednostek. Ważna jest ich forma prawna

Sporządzając sprawozdanie za 2019 rok, szczególną uwagę muszą zwrócić na uproszczenia jednostki mikro i małe. Oprócz uproszczeń, które funkcjonują już od kilku lat, w ostatnim roku wprowadzono kilka nowych, ale są one dostępne tylko dla niektórych mniejszych jednostek. Ważna jest ich forma prawnaźródło: ShutterStock

Sprawozdanie finansowe jednostki kończącej rok obrotowy 31 grudnia 2019 r. musi być przygotowane we właściwej formie pod koniec marca. Został już więc trochę ponad miesiąc na dopełnienie tego obowiązku. Takie sprawozdanie musi zawierać informacje rzetelnie oddające obraz sytuacji majątkowej, finansowej oraz wynik finansowy jednostki. Należy je przygotować zgodnie z aktualnymi regulacjami prawnymi, które dają możliwość wyboru szczegółowości prezentacji, zasad wyceny, ale narzucają odpowiednią formę techniczną. Księgowi stają przed wyzwaniami nie tylko formalnymi, lecz także techniczno-informatycznym. Muszą sprawdzić m.in. poprawność struktur informatycznych i prawidłowość przyporządkowania dodawanych pozycji w sprawozdaniu. Poza tym muszą zweryfikować poprawność wyceny aktywów i pasywów, a także sposób ich prezentacji według poszczególnych załączników. Jest to dużo wyzwań, a czasu zostało niewiele.

Przygotowanie sprawozdania finansowego wymaga odpowiedniego zastosowania zasad rachunkowości i przepisów prawa bilansowego. Nie tylko ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 351; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1571; dalej: u.r.) determinuje sposób ujmowania skutków zdarzeń gospodarczych. Księgowi nie mogą też zapomnieć o przepisach prawa podatkowego i kodeksie spółek handlowych. Niektóre regulacje u.r. są dość lakoniczne, ich uzupełnieniem są krajowe standardy rachunkowości (KSR) i stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości. Można i warto z nich korzystać, tym bardziej że przy sporządzaniu sprawozdania za 2019 r. otworzyła nam się możliwość stosowania wybranych KSR (zgodnie ze znowelizowanym KSR 7). Obowiązują od 2019 r. też nowe wersje KSR 3 „Niezakończone usługi budowlane”, KSR 5 „Leasing, najem i dzierżawa”, KSR 8 „Działalność deweloperska”. Przyjęty w 2019 r. został też zupełnie nowy KSR 13 „Koszt wytworzenia, jako podstawa wyceny produktów” oraz stanowiska w sprawie rozrachunków z kontrahentami (Dz.Urz. Min.Fin. z 2019 r. poz. 83) oraz dla jednostek sektora finansów publicznych stanowisko w sprawie ujęcia, wyceny i prezentacji gruntów przekazanych w użytkowanie wieczyste w sprawozdaniach finansowych jednostek samorządu terytorialnego, a także w sprawie przekształcenia prawa wieczystego użytkowania tych gruntów w prawo własności (Dz.Urz. Min.Fin. z 2019 r. poz. 19). Nowe regulacje podpowiadają, jak w prawidłowo zastosować zasady wyceny tak istotnych dla każdej jednostki pozycji, jak zapasy czy należności i zobowiązania wynikające z transakcji z kontrahentami.

Zmiana w prawie podatkowym narzuciła stosowanie struktur xml przy sporządzaniu sprawozdania finansowego przez kolejną, liczną grupę jednostek.

To tylko niektóre z wyzwań, jakim należy sprostać, aby prawidłowo i rzetelnie pokazać obraz sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy jednostki w sprawozdaniu finansowym, a tym samym wywiązać się z obowiązków, jakie nakłada na księgowych, a przede wszystkim na kierowników jednostki, ustawa o rachunkowości.

TRZEBA ZDECYDOWAĆ, JAKI ZAŁĄCZNIK

Przedsiębiorstwa mogą wybierać między załącznikami 1, 4 i 5 do u.r. Załączniki różnią się nie tylko zakresem informacji w nich zawartymi, lecz też tym, kto i kiedy może podjąć decyzję o ich wyborze. Organem uprawnionym do podjęcia takiej decyzji jest ten organ, który zatwierdza sprawozdanie finansowe. Należy zwrócić uwagę na dwie bardzo istotne kwestie:


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane