statystyki

Fiskus nie podzieli się VAT nadpłaconym przez klientów

autor: Patrycja Dudek24.02.2020, 16:00
VAT, podatek, podatki

Z pytaniem do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zwrócił się przedsiębiorca prowadzący sklep i dwie kawiarnie w miejscowości uzdrowiskowej.źródło: ShutterStock

Firma, która naliczyła VAT według błędnej stawki, a jego ciężar przerzuciła na konsumentów, nie ma co liczyć na zwrot nadpłaty z budżetu, nawet gdy zaproponuje, że odprowadzi od niej podatek dochodowy.

Z pytaniem do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zwrócił się przedsiębiorca prowadzący sklep i dwie kawiarnie w miejscowości uzdrowiskowej. W pewnym momencie przedsiębiorca zorientował się, że zawyżył ceny sprzedawanych artykułów, ponieważ omyłkowo naliczał stawki VAT. W rezultacie klienci zapłacili w cenie wyższy podatek niż powinni, a przedsiębiorca odprowadził go do budżetu.

Spytał, czy może wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot nadpłaconego VAT. Podkreślił, że nie ma szans na to, by zwrócił go klientom, bo są nimi pensjonariusze sanatoriów, a więc osoby mu nieznane, mieszkające na terenie całej Polski.

Zaproponował jednak, że zwróconą mu nadpłatę VAT potraktuje jako przychód i zapłaci od niej podatek dochodowy. Przedsiębiorca uważał, że to najlepsze z możliwych rozwiązań.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane