statystyki

Fiskus nie podzieli się VAT nadpłaconym przez klientów

autor: Patrycja Dudek24.02.2020, 16:00
VAT, podatek, podatki

Z pytaniem do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zwrócił się przedsiębiorca prowadzący sklep i dwie kawiarnie w miejscowości uzdrowiskowej.źródło: ShutterStock

Firma, która naliczyła VAT według błędnej stawki, a jego ciężar przerzuciła na konsumentów, nie ma co liczyć na zwrot nadpłaty z budżetu, nawet gdy zaproponuje, że odprowadzi od niej podatek dochodowy.

Z pytaniem do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zwrócił się przedsiębiorca prowadzący sklep i dwie kawiarnie w miejscowości uzdrowiskowej. W pewnym momencie przedsiębiorca zorientował się, że zawyżył ceny sprzedawanych artykułów, ponieważ omyłkowo naliczał stawki VAT. W rezultacie klienci zapłacili w cenie wyższy podatek niż powinni, a przedsiębiorca odprowadził go do budżetu.

Spytał, czy może wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot nadpłaconego VAT. Podkreślił, że nie ma szans na to, by zwrócił go klientom, bo są nimi pensjonariusze sanatoriów, a więc osoby mu nieznane, mieszkające na terenie całej Polski.

Zaproponował jednak, że zwróconą mu nadpłatę VAT potraktuje jako przychód i zapłaci od niej podatek dochodowy. Przedsiębiorca uważał, że to najlepsze z możliwych rozwiązań.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane