Nadwyżka VAT. Rolować można, nie warto przetrzymywać

autor: Katarzyna Jędrzejewska24.02.2020, 07:21; Aktualizacja: 24.02.2020, 07:27
Przy okazji wyroku NSA z 14 stycznia 2020 r. (sygn. akt I FSK 685/19) pojawił się natomiast inny problem. Podniósł go WSA w Warszawie w orzeczeniu z 4 grudnia 2018 r. (sygn. akt III SA/Wa 432/18), uchylonym następnie przez sąd kasacyjny.

Przy okazji wyroku NSA z 14 stycznia 2020 r. (sygn. akt I FSK 685/19) pojawił się natomiast inny problem. Podniósł go WSA w Warszawie w orzeczeniu z 4 grudnia 2018 r. (sygn. akt III SA/Wa 432/18), uchylonym następnie przez sąd kasacyjny.źródło: ShutterStock

Prawo do odzyskania różnicy między naliczonym a należnym VAT przedawnia się – orzekł niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. Chodziło jednak o specyficzną sytuację. Zasadniczo bowiem nie ma problemu, by przenosić taką kwotę do rozliczenia na kolejne miesiące.

Chodzi o różnicę między VAT naliczonym a należnym, którą podatnik może przenosić z jednego okresu rozliczeniowego na następny. Problem dotyczy tego, czy można to robić w nieskończoność. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nie, bo po pięciu latach dochodzi do przedawnienia prawa do odzyskania tej różnicy. Wyrok ten jest przestrogą dla podatników, którzy – podobnie jak w tej sprawie – chcieliby w ogóle nie wykazywać czynności opodatkowanych i przenosić nadwyżkę na kolejne miesiące. Z wyroku płynie wniosek, że nie da się tego robić bez żadnych ograniczeń czasowych.

Uważać powinni również przedsiębiorcy, którzy wprawdzie wykazują bieżącą sprzedaż i stopniowo schodzą z nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, ale nie w takim tempie, by wyzerować ją w ciągu pięciu lat. Innymi słowy, wartość nadwyżek VAT naliczonego nad należnym – przeniesionych z poprzednich okresów rozliczeniowych i wykazywanych do rozliczenia w kolejnych okresach – ulega u nich zmniejszeniu (o wartość podatku należnego wykazanego w danym okresie rozliczeniowym), ale nie na tyle, by po pięciu latach można było mówić o całkowitym jej wygaszeniu.

Wyrok NSA nie dotyczył natomiast często spotykanej sytuacji, w której podatnik nie przenosi na kolejne miesiące ciągle tej samej kwoty (czasem malejącej), lecz na bieżąco wykazuje czynności opodatkowane oraz podatek naliczony związany z zakupami. W efekcie na kwotę z przeniesienia składa się nie tylko podatek naliczony wykazany w deklaracjach sprzed kilkunastu miesięcy, lecz także kwoty podatku naliczonego wykazywane w następujących po sobie okresach rozliczeniowych. Nadwyżka VAT do przeniesienia staje się więc elementem kolejnych rozliczeń. W żargonie doradczym bywa to określane jako rolowanie nadwyżki (jedna wygasa, druga pojawia się w jej miejsce). Określenie to wzięło się prawdopodobnie ze stosowanego w finansach rolowania długu, czyli spłaty starego długu poprzez zaciągnięcie nowego. W takiej sytuacji prawo do odliczenia nadwyżki nie przedawnia się, co potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 listopada 2019 r. (nr 0115-KDIT1-1.4012.619.2019.1.MM).


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane