statystyki

Jak zaewidencjonować kaucję gwarancyjną w obrocie towarami wrażliwymi

autor: Marek Barowicz10.02.2020, 10:51; Aktualizacja: 10.02.2020, 10:52
Obrót towarami wrażliwymi obejmuje m.in. towary wskazane w załączniku nr 13 do ustawy o VAT (np. wyroby stalowe i paliwa).

Obrót towarami wrażliwymi obejmuje m.in. towary wskazane w załączniku nr 13 do ustawy o VAT (np. wyroby stalowe i paliwa).źródło: ShutterStock

Firma jest dostawcą towarów wrażliwych. Złożyła kaucję gwarancyjną na rzecz urzędu skarbowego. Jakie operacje powinny zostać zaewidencjonowane w księgach rachunkowych?

Obrót towarami wrażliwymi obejmuje m.in. towary wskazane w załączniku nr 13 do ustawy o VAT (np. wyroby stalowe i paliwa). Nabywca ww. towarów – co do zasady – ponosi solidarną odpowiedzialność wraz z ich dostawcą za prawidłową kalkulację i zapłatę VAT należnego, przypadającego na dostawę tych towarów (warunkiem odpowiedzialności nabywcy jest przekroczenie w danym miesiącu wartości dostarczanych na jego rzecz przez jednego dostawcę towarów wrażliwych wynoszącej – bez VAT – 50 tys. zł oraz świadomość nabywcy w momencie dostawy na jego rzecz towarów wrażliwych, że cała kwota VAT przypadająca na dokonaną na jego rzecz dostawę tych towarów lub jej część nie zostanie wpłacona na rachunek urzędu skarbowego). Wyjaśnienia tu wymaga, że oprócz towarów wrażliwych wskazanych w załączniku nr 13 (w stosunku do których przewidziana została solidarna odpowiedzialność dostawcy i nabywcy za prawidłowe rozliczenie VAT należnego wynikającego z ich dostawy), ustawodawca wskazał również (w załączniku nr 11 do ustawy o VAT) towary wrażliwe, w przypadku których zastosował alternatywne rozwiązanie, w formie mechanizmu odwrotnego obciążenia, polegającego na obciążeniu nabywcy tych towarów obowiązkiem rozliczenia VAT należnego, wynikającego z ich dostawy (art. 105a ust. 1 oraz art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT).

Zwolnienie nabywcy

Ustawodawca przewidział możliwość zwolnienia nabywcy od solidarnej odpowiedzialności z dostawcą za rozliczenie VAT należnego z tytułu dostawy na rzecz tego nabywcy towarów wrażliwych wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT. Możliwość taką daje złożenie przez dostawcę w urzędzie skarbowym kaucji gwarancyjnej służącej zabezpieczeniu zapłaty podatku VAT wraz z odsetkami za zwłokę (art. 105a ust. 3 pkt 3 i 4 w zw. z art. 105b ust. 1 ustawy o VAT). Kaucja gwarancyjna składana przez dostawcę ww. towarów wrażliwych może przyjąć formę:


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane