statystyki

Czy od zakupu modułu programu jest podatek u źródła

autor: Łukasz Zalewski10.02.2020, 10:06; Aktualizacja: 10.02.2020, 10:06
Przepisy dotyczące ochrony prawno-autorskiej programów komputerowych mających cechy działalności twórczej o indywidualnym charakterze (cechy utworu) zawiera rozdział 7 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Przepisy dotyczące ochrony prawno-autorskiej programów komputerowych mających cechy działalności twórczej o indywidualnym charakterze (cechy utworu) zawiera rozdział 7 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.źródło: ShutterStock

Przepisy dotyczące ochrony prawno-autorskiej programów komputerowych mających cechy działalności twórczej o indywidualnym charakterze (cechy utworu) zawiera rozdział 7 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

STAN FAKTYCZNY: Polska spółka z o.o. kupuje od zagranicznej spółki (nieposiadającej w Polsce zakładu) oprogramowanie komputerowe. Jest to komponent programistyczny (w zasadzie moduł, półprodukt – tak jak część samochodowa – niesamodzielny), kod, którego uruchomienie w określonych warunkach programistycznych powoduje, że wykonuje swoje zadanie funkcjonalne. Oprogramowanie (moduł) jest kupowane w całości wraz z przekazaniem autorskich praw majątkowych na wszelkich polach – modyfikacja, odsprzedaż, późniejsze udzielanie licencji etc. Co ważne, produkt jest zbywany przez zagraniczną spółkę. Nie następuje tutaj udzielenie szerokiej licencji na użytkowanie i udzielanie sublicencji. Po transakcji sprzedający nie ma już praw majątkowych do produktu. Nabywca (polska spółka z o.o.) nie będzie użytkownikiem końcowym, a dokładniej rzecz ujmując, w ogóle nie będzie użytkownikiem – ten towar zostanie bowiem dostosowany i wmontowany w większy system, który nabywca sprzeda dalej – innej spółce (również przekazując prawa majątkowe już do większego oprogramowania).

Firma powzięła wątpliwości co do opodatkowania podatkiem u źródła. Zastanawia się nad tym:

Czy w takiej sytuacji kupujący (polska spółka) powinien zapłacić podatek u źródła? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tego, czy kupujący będzie posiadał certyfikat rezydencji sprzedającego czy też nie (załóżmy, że nie ma możliwości uzyskania certyfikatu od zagranicznego sprzedawcy).

Jakichś jeszcze formalności trzeba dopełnić?

Przy zbyciu towaru, jakim jest zbycie komponentu programistycznego, następuje przekazanie majątkowych praw autorskich. Czy tę część transakcji możemy traktować jako cechę transakcji, czy może konieczne jest jej osobne wycenienie (bo np. wiąże się to z opodatkowaniem) – w umowie, jaką zawarły spółki, zapisano, że cena przekazania majątkowych praw autorskich zawarta jest w cenie produktu? 

Krajowa Administracja Skarbowa odpowiedziała DGP

Przepisy dotyczące ochrony prawno-autorskiej programów komputerowych mających cechy działalności twórczej o indywidualnym charakterze (cechy utworu) zawiera rozdział 7 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z zawartym w tym rozdziale art. 74 ust. 1 programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy tego rozdziału nie stanowią inaczej. Jednocześnie w art. 74 ust. 4 tej ustawy wskazany został zakres ochrony prawno-autorskiej autorskich praw majątkowych do programów komputerowych, a w art. 75 – zakres czynności związanych z programem komputerowym, w przypadku których nie jest wymagana zgoda uprawnionego podmiotu.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane