statystyki

Funkcjonariusz Służby Więziennej nie płaci PIT od kwatery

autor: Patrycja Dudek10.02.2020, 08:34; Aktualizacja: 10.02.2020, 08:34
Strażnik przeniesiony służbowo do nowego miejsca zatrudnienia nie ma przychodu z tytułu lokum zapewnionego mu przez pracodawcę – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Strażnik przeniesiony służbowo do nowego miejsca zatrudnienia nie ma przychodu z tytułu lokum zapewnionego mu przez pracodawcę – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.źródło: ShutterStock

Strażnik przeniesiony służbowo do nowego miejsca zatrudnienia nie ma przychodu z tytułu lokum zapewnionego mu przez pracodawcę – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o mężczyznę, który w 2006 r. mieszkał w lokalu (kwaterze tymczasowej) pozostającym w czasowej dyspozycji aresztu śledczego w Krakowie. Lokal ten został mu przydzielony na podstawie decyzji dyrektora okręgowego służby więziennej. Miesięczna opłata z tytułu najmu wynosiła 1 tys. zł. Płatnik nie odprowadzał z tego tytułu zaliczek na PIT. Uważał, że udostępnienie strażnikowi kwatery nie jest opodatkowane, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy o PIT. Przepis ten zwalnia z podatku „świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, wynikające z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, przysługujące osobom pozostającym w stosunku służbowym, przyznane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw”.

Organy podatkowe uznały jednak, że kwatera dla funkcjonariusza Służby Więziennej nie jest świadczeniem, o którym mowa w tym przepisie. Stwierdziły, że wynajęty lokal miał cechy kwatery prywatnej, wynajętej na cel zbiorowego zakwaterowania. Przychód z tego tytułu jest zwolniony z opodatkowania tylko do kwoty 500 zł miesięcznie (na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane