statystyki

Funkcjonariusz Służby Więziennej nie płaci PIT od kwatery

autor: Patrycja Dudek10.02.2020, 08:34; Aktualizacja: 10.02.2020, 08:34
Strażnik przeniesiony służbowo do nowego miejsca zatrudnienia nie ma przychodu z tytułu lokum zapewnionego mu przez pracodawcę – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Strażnik przeniesiony służbowo do nowego miejsca zatrudnienia nie ma przychodu z tytułu lokum zapewnionego mu przez pracodawcę – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.źródło: ShutterStock

Strażnik przeniesiony służbowo do nowego miejsca zatrudnienia nie ma przychodu z tytułu lokum zapewnionego mu przez pracodawcę – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o mężczyznę, który w 2006 r. mieszkał w lokalu (kwaterze tymczasowej) pozostającym w czasowej dyspozycji aresztu śledczego w Krakowie. Lokal ten został mu przydzielony na podstawie decyzji dyrektora okręgowego służby więziennej. Miesięczna opłata z tytułu najmu wynosiła 1 tys. zł. Płatnik nie odprowadzał z tego tytułu zaliczek na PIT. Uważał, że udostępnienie strażnikowi kwatery nie jest opodatkowane, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy o PIT. Przepis ten zwalnia z podatku „świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, wynikające z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, przysługujące osobom pozostającym w stosunku służbowym, przyznane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw”.

Organy podatkowe uznały jednak, że kwatera dla funkcjonariusza Służby Więziennej nie jest świadczeniem, o którym mowa w tym przepisie. Stwierdziły, że wynajęty lokal miał cechy kwatery prywatnej, wynajętej na cel zbiorowego zakwaterowania. Przychód z tego tytułu jest zwolniony z opodatkowania tylko do kwoty 500 zł miesięcznie (na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT).


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane