statystyki

Ulga B+R dotyczy też premii dla pracowników

autor: Magdalena Majkowska03.02.2020, 19:00
podatek, księgowość, finanse

Spółka spytała, czy może odliczyć koszty premii (wraz z należnymi od nich składkami) w ramach ulgi B+R. Dyrektor KIS to potwierdziłźródło: ShutterStock

Zarówno premie roczne, jak i bonusy świąteczne oraz wakacyjne są kosztem kwalifikowanym w rozumieniu przepisów o uldze na badania i rozwój – potwierdził dyrektor KIS.

Pytanie zadała spółka produkcyjna, która prowadzi działalność badawczo-rozwojową. Pracownikom wypłaca premie roczne: wynikową – zależną od wyników spółki, wypłacaną wraz z wynagrodzeniem za listopad (za okres od stycznia do końca listopada) oraz efektywnościową – związaną z niskim poziomem absencji, wypłacaną wraz z wynagrodzeniem za marzec roku następującego po roku, którego dotyczy premia (za okres od stycznia do końca grudnia).

Oprócz tego spółka wypłaca premie okolicznościowe: świąteczną – wypłacaną z wynagrodzeniem za listopad oraz wakacyjną – wypłacaną z wynagrodzeniem za czerwiec.

Spółka podkreślała, że premie nie mają charakteru świadczeń wypłacanych z zysku osiągniętego przez nią w danym roku. Zaznaczyła też, że premie okolicznościowe, pomimo zwyczajowych nazw (świąteczna, wakacyjna) nie są związane z przeznaczeniem (pracownik nie musi sfinansować z nich np. urlopu). Wszystkie one są natomiast przychodem ze stosunku pracy i podstawą potrącania składek. Pracownicy zatrudnieni przy działalności B+R prowadzą szczegółową ewidencje swojego czasu pracy, pozwalającą na określenie, w jakiej części czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostaje w ich ogólnym czasie pracy.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane