statystyki

Ulga B+R dotyczy też premii dla pracowników

autor: Magdalena Majkowska03.02.2020, 19:00
podatek, księgowość, finanse

Spółka spytała, czy może odliczyć koszty premii (wraz z należnymi od nich składkami) w ramach ulgi B+R. Dyrektor KIS to potwierdziłźródło: ShutterStock

Zarówno premie roczne, jak i bonusy świąteczne oraz wakacyjne są kosztem kwalifikowanym w rozumieniu przepisów o uldze na badania i rozwój – potwierdził dyrektor KIS.

Pytanie zadała spółka produkcyjna, która prowadzi działalność badawczo-rozwojową. Pracownikom wypłaca premie roczne: wynikową – zależną od wyników spółki, wypłacaną wraz z wynagrodzeniem za listopad (za okres od stycznia do końca listopada) oraz efektywnościową – związaną z niskim poziomem absencji, wypłacaną wraz z wynagrodzeniem za marzec roku następującego po roku, którego dotyczy premia (za okres od stycznia do końca grudnia).

Oprócz tego spółka wypłaca premie okolicznościowe: świąteczną – wypłacaną z wynagrodzeniem za listopad oraz wakacyjną – wypłacaną z wynagrodzeniem za czerwiec.

Spółka podkreślała, że premie nie mają charakteru świadczeń wypłacanych z zysku osiągniętego przez nią w danym roku. Zaznaczyła też, że premie okolicznościowe, pomimo zwyczajowych nazw (świąteczna, wakacyjna) nie są związane z przeznaczeniem (pracownik nie musi sfinansować z nich np. urlopu). Wszystkie one są natomiast przychodem ze stosunku pracy i podstawą potrącania składek. Pracownicy zatrudnieni przy działalności B+R prowadzą szczegółową ewidencje swojego czasu pracy, pozwalającą na określenie, w jakiej części czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostaje w ich ogólnym czasie pracy.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane