Od 1 lipca 2020 r. wejdą w życie przepisy o współdziałaniu podatnika z organami Krajowej Administracji Skarbowej.

Program ten jest dobrowolny. Umowę o współdziałaniu będą mogli zawrzeć podatnicy, których przychód z poprzedniego roku stanowi równowartość co najmniej 50 mln euro.

ZOBACZ TEŻ: Ryczałt ewidencjonowany

- Podatnik będzie zobowiązywał się do przestrzegania przepisów podatkowych i prowadzenia wewnętrznej procedury kontrolnej - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Radosław Bulejak, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. - Natomiast KAS ustali harmonogram kontroli, będzie zezwalał na dodatkowe czynności kontrolne ze strony innych organów.

Reklama

W ramach porozumienia podatkowego możliwe będzie rozstrzygnięcie m.in. takich spraw jak interpretacja indywidualnych przepisów prawa podatkowego, klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania czy ustalanie cen transferowych,.

Przepisy wprowadzają nową instytucję audytu podatkowego. Celem jest sprawdzenie czy podatnik wywiązuje się z obowiązków podatkowych i skuteczności efektywności wewnętrznej procedury.

- Przepisy mają na celu wyeliminowanie nieprawidłowości już na pierwszym etapie i bez sankcji, które mogą być związane z ich powstaniem – wyjaśnia R.Bulejak z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.