statystyki

Wszystkie dozwolone wypłaty z PPK zwolnione z PIT

autor: Magdalena Majkowska22.01.2020, 06:01; Aktualizacja: 03.03.2020, 15:01
Podstawowym założeniem pracowniczych planów kapitałowych jest systematyczne, do 60. roku życia, gromadzenie oszczędności przez pracowników.

Podstawowym założeniem pracowniczych planów kapitałowych jest systematyczne, do 60. roku życia, gromadzenie oszczędności przez pracowników.źródło: ShutterStock

Nawet kilkukrotna wypłata z powodu choroby części środków zgromadzonych w ramach pracowniczych planów kapitałowych jest za każdym razem zwolniona z PIT – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Podstawowym założeniem pracowniczych planów kapitałowych jest systematyczne, do 60. roku życia, gromadzenie oszczędności przez pracowników. Przepisy przewidują jednak, że w niektórych okolicznościach można wcześniej (tj. przed 60. rokiem życia) wypłacić część zgromadzonych środków. Jedną z nich jest „poważne zachorowanie”. W takiej sytuacji pracownicy (uczestnicy planów) mogą wnioskować o wcześniejszą wypłatę do 25 proc. zgromadzonych oszczędności.

Nie tylko pracownik

Może to dotyczyć choroby samego uczestnika PPK, jak również jego małżonka lub dziecka (art. 101 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, Dz.U. z 2018 r. poz. 2215 ze zm.). Dochody uczestnika PPK osiągnięte w związku z taką wypłatą są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b ustawy o PIT.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • gosc(2020-01-22 08:26) Zgłoś naruszenie 10

  dzisiaj są zwolnione, ale później może się to zmienić a nawet zrobić powtórke jak z OFE kto i co może im coś zrobić jak będą mieli większość w parlamencie ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • tadek(2020-03-29 16:12) Zgłoś naruszenie 10

  Ciężko mi nie mając jeszcze 30 lat myśleć o przyszłości, ale rodzice ciągle, żebym zaczął oszczędzać bo potem będzie płacz. Słuszne słowa ale słuszne jest też ppk i oszczędzanie będzie bez mojej ingerencji, tak naprawdę wystarczy nie rezygnować z tego i za kilkadziesiąt lat czeka mnie miłą niespodzianka. Jak będę ciekawski to zawsze będę mógł podejrzeć co tam z moimi finansami.

  Odpowiedz
 • aleksy(2020-04-28 14:26) Zgłoś naruszenie 10

  Budując bezpieczną przyszłość, warto mieć na uwadze ppk, bo nie ma innego, bardziej prostszego sposobu na sensowne oszczędności. Ja wiem, że to zasługa dodatku z pracy itp, ale to coś co nie obciąża mnie, a ja z tego będę korzystać

  Odpowiedz
 • KA(2020-01-22 10:10) Zgłoś naruszenie 00

  co to znaczy poważne zachorowanie? czy połamanie wszystkich kończyn i rehabilitacja to poważne zachorowanie czy poważny uraz?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane