statystyki

Wszystkie dozwolone wypłaty z PPK zwolnione z PIT

autor: Magdalena Majkowska22.01.2020, 06:01; Aktualizacja: 03.03.2020, 15:01
Podstawowym założeniem pracowniczych planów kapitałowych jest systematyczne, do 60. roku życia, gromadzenie oszczędności przez pracowników.

Podstawowym założeniem pracowniczych planów kapitałowych jest systematyczne, do 60. roku życia, gromadzenie oszczędności przez pracowników.źródło: ShutterStock

Nawet kilkukrotna wypłata z powodu choroby części środków zgromadzonych w ramach pracowniczych planów kapitałowych jest za każdym razem zwolniona z PIT – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Podstawowym założeniem pracowniczych planów kapitałowych jest systematyczne, do 60. roku życia, gromadzenie oszczędności przez pracowników. Przepisy przewidują jednak, że w niektórych okolicznościach można wcześniej (tj. przed 60. rokiem życia) wypłacić część zgromadzonych środków. Jedną z nich jest „poważne zachorowanie”. W takiej sytuacji pracownicy (uczestnicy planów) mogą wnioskować o wcześniejszą wypłatę do 25 proc. zgromadzonych oszczędności.

Nie tylko pracownik

Może to dotyczyć choroby samego uczestnika PPK, jak również jego małżonka lub dziecka (art. 101 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, Dz.U. z 2018 r. poz. 2215 ze zm.). Dochody uczestnika PPK osiągnięte w związku z taką wypłatą są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • gosc(2020-01-22 08:26) Zgłoś naruszenie 10

  dzisiaj są zwolnione, ale później może się to zmienić a nawet zrobić powtórke jak z OFE kto i co może im coś zrobić jak będą mieli większość w parlamencie ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • KA(2020-01-22 10:10) Zgłoś naruszenie 00

  co to znaczy poważne zachorowanie? czy połamanie wszystkich kończyn i rehabilitacja to poważne zachorowanie czy poważny uraz?

  Odpowiedz
 • tadek(2020-03-29 16:12) Zgłoś naruszenie 00

  Ciężko mi nie mając jeszcze 30 lat myśleć o przyszłości, ale rodzice ciągle, żebym zaczął oszczędzać bo potem będzie płacz. Słuszne słowa ale słuszne jest też ppk i oszczędzanie będzie bez mojej ingerencji, tak naprawdę wystarczy nie rezygnować z tego i za kilkadziesiąt lat czeka mnie miłą niespodzianka. Jak będę ciekawski to zawsze będę mógł podejrzeć co tam z moimi finansami.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane