Skarbówka nie wypełni zeznań rocznych PIT przedsiębiorcom, fiskus wesprze natomiast elektromobilność. Pierwsza ustawa po porwakach wróci do Sejmu, a druga trafi do podpisu prezydenta.
Pierwsza wprowadzi zmiany w zakresie usługi Twój ePIT. Zgodnie z nowelizacją w 2020 r. Krajowa Administracja Skarbowa wypełni PIT-28 i PIT-36 nie wszystkim podatnikom, jak pierwotnie planowano, ale tym, którzy nie rozliczają dochodów z działalności gospodarczej. Wypełni więc je np. podatnikom uzyskującym dochody z najmu prywatnego i to zarówno, gdy są one opodatkowane według skali (PIT-36), jak i gdy wynajmujący płaci ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28).
Należy jednak pamiętać, że w zakresie wypełnionych przez skarbówkę PIT-28 i PIT-36 przepisy nie zakładają automatycznej akceptacji rozliczeń z upływem terminu złożenia zeznania. To oznacza, że wypełnione zeznania podatnik musi jeszcze zaakceptować. Bez tego takie zeznanie nie będzie traktowane jako złożone.
Automatycznie akceptowane są tylko wypełnione przez skarbówkę zeznania PIT-37 i PIT-38 (chyba że podatnik chciałby nanieść jakieś zmiany albo sam wyśle wypełnione przez siebie zeznanie).
Druga nowelizacja będzie wspierać elektromobilność. Wprowadzi zwolnienie z podatku dochodowego (PIT i CIT) dla świadczeń otrzymanych z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (w szczególności dotacji oraz kwot umorzonych pożyczek). Fundusz ten może wspierać np. przedsiębiorców budujących punkty ładowania oraz tankowania pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi, producentów ekologicznych środków transportu.
Etap legislacyjny
Przyjęte przez Senat nowelizacje:
• ustawy o PIT oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (druk senacki nr 40),
• ustawy o PIT i CIT (druk senacki nr 29).