Pełne oprocentowanie także bez wyroku TSUE

autor: Patrycja Dudek09.01.2020, 16:00
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację organom podatkowym. Podkreślił, że w rozpoznawanej sprawie nie ma do czynienia z nadpłatą, która powstałaby wskutek orzeczenia TSUE stwierdzającego niezgodność z prawem wspólnotowym.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację organom podatkowym. Podkreślił, że w rozpoznawanej sprawie nie ma do czynienia z nadpłatą, która powstałaby wskutek orzeczenia TSUE stwierdzającego niezgodność z prawem wspólnotowym.źródło: ShutterStock

O niezgodności przepisów z prawem europejskim może orzec również sąd krajowy. Podatnikowi należą się wówczas odsetki liczone już od dnia zapłaty podatku – wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Spór w tej sprawie toczyła spółka komandytowa, która zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w związku z podwyższeniem kapitału. Odbyło się ono przez wniesienie aportu innego niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Po dwóch latach spółka doszła do wniosku, że podatek nie był należny. Jej wniosek o zwrot nadpłaty nie przyniósł jednak oczekiwanego skutku. Musiała czekać jeszcze trzy lata. Dopiero wtedy wygrała w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W 2015 r. orzekł on, że podatek był nienależny i że pobrano go z naruszeniem prawa UE.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane