statystyki

Pełne oprocentowanie także bez wyroku TSUE

autor: Patrycja Dudek09.01.2020, 16:00; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację organom podatkowym. Podkreślił, że w rozpoznawanej sprawie nie ma do czynienia z nadpłatą, która powstałaby wskutek orzeczenia TSUE stwierdzającego niezgodność z prawem wspólnotowym.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację organom podatkowym. Podkreślił, że w rozpoznawanej sprawie nie ma do czynienia z nadpłatą, która powstałaby wskutek orzeczenia TSUE stwierdzającego niezgodność z prawem wspólnotowym.źródło: ShutterStock

O niezgodności przepisów z prawem europejskim może orzec również sąd krajowy. Podatnikowi należą się wówczas odsetki liczone już od dnia zapłaty podatku – wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Spór w tej sprawie toczyła spółka komandytowa, która zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w związku z podwyższeniem kapitału. Odbyło się ono przez wniesienie aportu innego niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Po dwóch latach spółka doszła do wniosku, że podatek nie był należny. Jej wniosek o zwrot nadpłaty nie przyniósł jednak oczekiwanego skutku. Musiała czekać jeszcze trzy lata. Dopiero wtedy wygrała w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W 2015 r. orzekł on, że podatek był nienależny i że pobrano go z naruszeniem prawa UE.

ZOBACZ TEŻ: Ryczałt ewidencjonowany

Po wygranej spółka złożyła wniosek o zwrot nadpłaty. Liczyła, że oprócz samej daniny dostanie też oprocentowanie za cały okres, w którym budżet dysponował jej pieniędzmi. Rozczarowała się jednak po raz kolejny. Wprawdzie fiskus zwrócił jej pobrany podatek, ale w sprawie odsetek miał inne zdanie. Stwierdził, że są one należne jedynie od dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaty. Wyjaśnił, że pełne oprocentowanie należy się jedynie po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE lub Trybunału Konstytucyjnego, gdy stwierdzą one sprzeczność regulacji z prawem UE lub konstytucją.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację organom podatkowym. Podkreślił, że w rozpoznawanej sprawie nie ma do czynienia z nadpłatą, która powstałaby wskutek orzeczenia TSUE stwierdzającego niezgodność z prawem wspólnotowym.


Pozostało jeszcze 37% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane