Zmiany w stawkach akcyzy przewidują dwie nowelizacje, które weszły w życie 1 stycznia 2020 r. Pierwsza dotyczy stawki na pojazdy hybrydowe, czyli o napędzie spalinowo-elektrycznym.
Tygodnik Gazeta Prawna / Dziennik Gazeta Prawna
Zmiany w tym zakresie wprowadziła ustawa z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. poz. 2116). Przewiduje ona obniżenie o połowę stawki akcyzy od pojazdów o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie zewnętrznego źródła zasilania. Stawka podatku od aut o pojemności silnika do 2000 cm sześc. wynosi więc 1,55 proc., a od hybryd o większej pojemności, ale nie wyższej niż 3500 cm sześc. – 9,3 proc.

ZOBACZ TEŻ: PKPiR 2020

Druga nowelizacja, czyli ustawa z 21 listopada 2019 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. poz. 2523), przewiduje zmiany w stawkach akcyzy na papierosy, cygara, cygaretki, wino, piwo i wódkę. W tym przypadku nie było pewne, czy zmiany zaczną obowiązywać od początku roku, ale 20 grudnia 2019 r. Sejm odrzucił uchwałę Senatu i zmiany weszły w życie zgodnie z rządową propozycją.
Co się zmienia? Nowelizacja przewiduje wzrost o 10 proc. stawki akcyzy na papierosy, cygara, cygaretki, wino, piwo i wódkę. Nie zmieni się za to stawka na cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. Rząd uzasadniał, że poprzez brak podwyżki chce wspomóc rozwój tego rynku i produkcji sadowniczej w Polsce.
Nie zmieniły się też stawki na papierosy elektroniczne. Do końca czerwca 2020 r. obowiązuje zerowa stawka akcyzy. To oznacza, że e-papierosy zostaną opodatkowane dopiero od 1 lipca 2020 r. Wzrośnie za to stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych. Wzrost nie będzie jednak duży. Nowa stawka wyniesie bowiem 0,55 zł za każdy mililitr płynu, a nie 0,50 zł.