statystyki

Przedsiębiorcy pytają o limit 15 tys. zł. KAS: Dotyczy całej umowy ramowej

autor: Mariusz Szulc19.12.2019, 07:47; Aktualizacja: 19.12.2019, 08:00
Do limitu 15 tys. zł odwołują się zarówno ustawy o PIT i CIT, jak i VAT. Problem polega na tym, że nie zawsze identycznie

Do limitu 15 tys. zł odwołują się zarówno ustawy o PIT i CIT, jak i VAT. Problem polega na tym, że nie zawsze identycznieźródło: ShutterStock

Limit 15 tys. zł nie dotyczy wartości poszczególnych zamówień, ale całej umowy ramowej między przedsiębiorcami. Nawet gdy w momencie zawierania umowy nie jest znana jej cała wartość.

Stwierdził tak szef Krajowej Administracji Skarbowej w dwóch niedawnych interpretacjach zmieniających.

To ważne nie tylko dla płatności gotówkowych, ale też przelewów w kontekście kosztów uzyskania przychodu, białej listy i metody podzielonej płatności.

Do limitu 15 tys. zł odwołują się bowiem zarówno ustawy o PIT i CIT, jak i VAT. Problem polega na tym, że nie zawsze identycznie. Raz mowa jest o wartości transakcji, innym razem o fakturze.

Jak liczyć 15 tys. zł

W dwóch interpretacjach zmieniających, wydanych 9 grudnia br. (sygn. DPP13.8221.195.2017.CPIJ i DPP13.8221.198.2017.CPIJ), szef KAS nie zgodził się ze stanowiskiem zaprezentowanym wcześniej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Chodziło o to, jak rozumieć jednorazową wartość transakcji, o której dziś mowa jest w art. 19 ust. 1 pkt 2 prawa przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1292 ze zm.), a wtedy – gdy podatnicy występowali o interpretację – mowa była w art. 22p nieobowiązującej już ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Przepis ten nakazuje przedsiębiorcom rozliczać się za pomocą rachunku bankowego, jeśli „jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 tys. zł lub równowartość tej kwoty”.

Kto zapłaci ponad 15 tys. zł gotówką, nie może zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu.

Przedsiębiorcy mają duży problem z ustaleniem, co kryje się pod pojęciem jednorazowej wartości transakcji, zwłaszcza gdy zawierają umowy ramowe, na podstawie których dostawca co jakiś czas wysyła im dany towar lub świadczy zamówioną usługę. Powstaje wtedy pytanie, czy 15 tys. zł dotyczy pojedynczej płatności, czy wartości całej umowy.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • anon(2019-12-19 23:35) Zgłoś naruszenie 10

  Tak to jest jak się płaci ludziom 3000 brutto, a wymaga, żeby byli prawnikami. I do tego kierownicy nieudacznicy z nadania towarzyskiego, którzy znają się ale tylko na ortografii stylistyce i interpunkcji.

  Odpowiedz
 • K.Olczak(2019-12-20 12:32) Zgłoś naruszenie 00

  Do nowych obowiązków muszą dostosować się nie tylko przedsiębiorcy, ale także producenci oprogramowania. System Firmao CRM/ERP sam weryfikuje czy numer Twojego kontrahenta zgadza się z białą listą.

  Odpowiedz
 • sputnick(2019-12-19 11:18) Zgłoś naruszenie 00

  Na stronie biznes dot gov dot pl prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju znajdują się wyjaśnienia na temat liczenia limitów na podstawie prawa przedsiębiorstw.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane