statystyki

Najwięksi już wkrótce będą negocjować z szefem Krajowej Administracji Skarbowej

autor: Patrycja Dudek16.12.2019, 17:00
Umowy o współdziałanie funkcjonują za to już w większości państw UE. Pionierem była Holandia, gdzie są one mniej sformalizowane, niż będą w Polsce.

Umowy o współdziałanie funkcjonują za to już w większości państw UE. Pionierem była Holandia, gdzie są one mniej sformalizowane, niż będą w Polsce.źródło: ShutterStock

Umowy o współdziałanie z organami podatkowymi mogą się opłacać, pod warunkiem że zmienią się nie tylko przepisy, ale i podejście urzędników – mówili na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami eksperci z KPMG.

Umowy o współdziałanie z organami podatkowymi to zupełne novum w polskich przepisach. Przewidziano je w ustawie z 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz o zawieraniu porozumień cenowych (Dz.U. poz. 2200). Część jej przepisów weszła w życie 29 listopada br., ale te, które dotyczą umowy o współdziałanie, zaczną obowiązywać od 1 lipca 2020 r.

Na razie możliwość ich zawarcia będą miały tylko największe podmioty – te, u których wartość przychodu za poprzedni rok wyniosła co najmniej 50 mln euro. – Niewykluczone, że później próg zostanie obniżony i procedura rozszerzy się także na mniejszych – wskazywali eksperci KPMG.

– Najistotniejsze jest to, jaka będzie praktyka. Z całą pewnością procedura wymaga zmiany mentalności zarówno po stronie podatników, jak i organów podatkowych – skomentowała Monika Palmowska, partner z zespołu cen transferowych.

Marcin Górniak i Mikołaj Jaworowski zwracali uwagę, że współpraca na linii podatnikfiskus nie jest bliska polskiej kulturze.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane