statystyki

Najwięksi już wkrótce będą negocjować z szefem Krajowej Administracji Skarbowej

autor: Patrycja Dudek16.12.2019, 17:00
Umowy o współdziałanie funkcjonują za to już w większości państw UE. Pionierem była Holandia, gdzie są one mniej sformalizowane, niż będą w Polsce.

Umowy o współdziałanie funkcjonują za to już w większości państw UE. Pionierem była Holandia, gdzie są one mniej sformalizowane, niż będą w Polsce.źródło: ShutterStock

Umowy o współdziałanie z organami podatkowymi mogą się opłacać, pod warunkiem że zmienią się nie tylko przepisy, ale i podejście urzędników – mówili na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami eksperci z KPMG.

Umowy o współdziałanie z organami podatkowymi to zupełne novum w polskich przepisach. Przewidziano je w ustawie z 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz o zawieraniu porozumień cenowych (Dz.U. poz. 2200). Część jej przepisów weszła w życie 29 listopada br., ale te, które dotyczą umowy o współdziałanie, zaczną obowiązywać od 1 lipca 2020 r.

Na razie możliwość ich zawarcia będą miały tylko największe podmioty – te, u których wartość przychodu za poprzedni rok wyniosła co najmniej 50 mln euro. – Niewykluczone, że później próg zostanie obniżony i procedura rozszerzy się także na mniejszych – wskazywali eksperci KPMG.

– Najistotniejsze jest to, jaka będzie praktyka. Z całą pewnością procedura wymaga zmiany mentalności zarówno po stronie podatników, jak i organów podatkowych – skomentowała Monika Palmowska, partner z zespołu cen transferowych.

Marcin Górniak i Mikołaj Jaworowski zwracali uwagę, że współpraca na linii podatnikfiskus nie jest bliska polskiej kulturze.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane