statystyki

RIO może sprawdzić operacje księgowe związane z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych

autor: Marcin Nagórek21.12.2019, 08:30
kalkulator, tabela, podatki

W art. 10 ustawy o ZFŚS postanowiono, że środkami funduszu administruje pracodawca.źródło: ShutterStock

Jestem pracownikiem wydziału księgowości urzędu miasta. Mam wątpliwości, dotyczące prowadzenia obsługi rachunku bankowego ZFŚS. Czy opłaty za prowadzenie tego konta można pokrywać ze środków zgromadzonych na ww. rachunku funduszu – jako rekompensatę za obsługę? Czy izba obrachunkowa może sprawdzać takie operacje?

W art. 10 ustawy o ZFŚS postanowiono, że środkami funduszu administruje pracodawca. Wreszcie, jak wynika z art. 12 tej ustawy, środki funduszu są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Ponadto nie podlegają one egzekucji, z wyjątkiem przypadków gdy egzekucja jest prowadzona w związku z zobowiązaniami ZFŚS.

Na kanwie ww. regulacji prawnych warto odnotować stanowisko prezentowane w orzecznictwie sądowo-administracyjnym. Przykładowo w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 18 września 2009 r. (sygn. akt I SA/Wr 1109/19) podano, że: „administrowanie przez pracodawcę zakładowym funduszem świadczeń socjalnych oznacza wykonywanie obowiązków i uprawnień określonych dla pracodawcy w ustawie o zakładowym funduszy świadczeń socjalnych, a w szczególności: zapewnienie obsługi technicznej, kadrowej i finansowej niezbędnej do funkcjonowania funduszu w zakładzie oraz odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów powołanej ustawy. Administrowanie nie jest tożsame z wyłącznym dysponowaniem”.

Dalej ponadto zaakcentowano, że: „zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest funduszem specjalnym, co oznacza, że pracodawca jest administratorem funduszu i nie może dowolnie dysponować środkami socjalnymi, które są prawnie i rachunkowo wyodrębnione z innych jego środków finansowych. Właścicielem środków zgromadzonych na rachunku bankowym funduszu jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, a nie zakład pracy, zatem nie może on ponosić odpowiedzialności za cudze zobowiązani”.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane