statystyki

RIO może sprawdzić operacje księgowe związane z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych

autor: Marcin Nagórek21.12.2019, 08:30
kalkulator, tabela, podatki

W art. 10 ustawy o ZFŚS postanowiono, że środkami funduszu administruje pracodawca.źródło: ShutterStock

Jestem pracownikiem wydziału księgowości urzędu miasta. Mam wątpliwości, dotyczące prowadzenia obsługi rachunku bankowego ZFŚS. Czy opłaty za prowadzenie tego konta można pokrywać ze środków zgromadzonych na ww. rachunku funduszu – jako rekompensatę za obsługę? Czy izba obrachunkowa może sprawdzać takie operacje?

W art. 10 ustawy o ZFŚS postanowiono, że środkami funduszu administruje pracodawca. Wreszcie, jak wynika z art. 12 tej ustawy, środki funduszu są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Ponadto nie podlegają one egzekucji, z wyjątkiem przypadków gdy egzekucja jest prowadzona w związku z zobowiązaniami ZFŚS.

Na kanwie ww. regulacji prawnych warto odnotować stanowisko prezentowane w orzecznictwie sądowo-administracyjnym. Przykładowo w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 18 września 2009 r. (sygn. akt I SA/Wr 1109/19) podano, że: „administrowanie przez pracodawcę zakładowym funduszem świadczeń socjalnych oznacza wykonywanie obowiązków i uprawnień określonych dla pracodawcy w ustawie o zakładowym funduszy świadczeń socjalnych, a w szczególności: zapewnienie obsługi technicznej, kadrowej i finansowej niezbędnej do funkcjonowania funduszu w zakładzie oraz odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów powołanej ustawy. Administrowanie nie jest tożsame z wyłącznym dysponowaniem”.

Dalej ponadto zaakcentowano, że: „zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest funduszem specjalnym, co oznacza, że pracodawca jest administratorem funduszu i nie może dowolnie dysponować środkami socjalnymi, które są prawnie i rachunkowo wyodrębnione z innych jego środków finansowych. Właścicielem środków zgromadzonych na rachunku bankowym funduszu jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, a nie zakład pracy, zatem nie może on ponosić odpowiedzialności za cudze zobowiązani”.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane