statystyki

Nie ma ryzyka, gdy wiadomo, że odsetki to odsetki

autor: Mariusz Szulc16.12.2019, 07:22; Aktualizacja: 16.12.2019, 07:33
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Spółka obawiała się, że bez takiego jasnego wyodrębnienia fiskus mógłby zakwestionować koszty podatkowe z tytułu odsetek.źródło: ShutterStock

Wydzielenie środków z nadwyżki operacyjnej na specjalnym koncie, by w przyszłości zwrócić z nich dopłaty udziałowcowi, nie jest działaniem sztucznym. Pozwoli wyodrębnić pozostałe kwoty, np. skapitalizowane odsetki od pożyczek i zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu.

Bez wdrożenia takiego jasnego podziału fiskus mógłby uznać, że odsetki przeznaczono na zwrot dopłat i dlatego nie mogą być one kosztem podatkowym. Potwierdził to szef Krajowej Administracji Skarbowej w piątej już opinii zabezpieczającej.

Zasadniczo chroni ona przed zastosowaniem klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. Fiskus ma prawo sięgnąć po klauzulę, gdy głównym lub jednym z głównych celów dokonania danej czynności było uzyskanie korzyści podatkowej, a sposób działania był sztuczny (art. 119a – 119zfn Ordynacji podatkowej).

Przedsiębiorcy, którzy obawiają się skutków zastosowania klauzuli, mogą wystąpić do szefa KAS o wydanie opinii zabezpieczającej. W tym celu trzeba zapłacić 20 tys. zł.

Zdecydowała się na to spółka, która przewidywała, że w nieodległej przyszłości będzie musiała zwrócić udziałowcowi dopłaty wniesione przez niego na podstawie art. 177–179 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tymi przepisami, w umowie spółki z o.o. można zobowiązać wspólników do wnoszenia dopłat w określonej wysokości. Środki te mogą być potem im zwracane, pod warunkiem że nie są wymagane na pokrycie straty.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane