statystyki

Nie ma ryzyka, gdy wiadomo, że odsetki to odsetki

autor: Mariusz Szulc16.12.2019, 07:22; Aktualizacja: 16.12.2019, 07:33
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Spółka obawiała się, że bez takiego jasnego wyodrębnienia fiskus mógłby zakwestionować koszty podatkowe z tytułu odsetek.źródło: ShutterStock

Wydzielenie środków z nadwyżki operacyjnej na specjalnym koncie, by w przyszłości zwrócić z nich dopłaty udziałowcowi, nie jest działaniem sztucznym. Pozwoli wyodrębnić pozostałe kwoty, np. skapitalizowane odsetki od pożyczek i zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu.

Bez wdrożenia takiego jasnego podziału fiskus mógłby uznać, że odsetki przeznaczono na zwrot dopłat i dlatego nie mogą być one kosztem podatkowym. Potwierdził to szef Krajowej Administracji Skarbowej w piątej już opinii zabezpieczającej.

Zasadniczo chroni ona przed zastosowaniem klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. Fiskus ma prawo sięgnąć po klauzulę, gdy głównym lub jednym z głównych celów dokonania danej czynności było uzyskanie korzyści podatkowej, a sposób działania był sztuczny (art. 119a – 119zfn Ordynacji podatkowej).

Przedsiębiorcy, którzy obawiają się skutków zastosowania klauzuli, mogą wystąpić do szefa KAS o wydanie opinii zabezpieczającej. W tym celu trzeba zapłacić 20 tys. zł.

Zdecydowała się na to spółka, która przewidywała, że w nieodległej przyszłości będzie musiała zwrócić udziałowcowi dopłaty wniesione przez niego na podstawie art. 177–179 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tymi przepisami, w umowie spółki z o.o. można zobowiązać wspólników do wnoszenia dopłat w określonej wysokości. Środki te mogą być potem im zwracane, pod warunkiem że nie są wymagane na pokrycie straty.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane