statystyki

Taksówkarze zostali bez ulgi na kasę. Branża nie kryje oburzenia

autor: Agnieszka Pokojska02.12.2019, 08:43; Aktualizacja: 02.12.2019, 08:43
TAXI, taksówka

Kto chce rozpocząć przewóz osób, nie odzyska dziś 700 zł na zakup kasy. Dlaczego? Producenci nie wytwarzają dla tej branży urządzeń działających online, a tylko takie uprawniają do częściowego zwrotu wydatku.źródło: ShutterStock

Kto chce rozpocząć przewóz osób, nie odzyska dziś 700 zł na zakup kasy. Dlaczego? Producenci nie wytwarzają dla tej branży urządzeń działających online, a tylko takie uprawniają do częściowego zwrotu wydatku.

Taksówkarze nie kryją oburzenia. Jeden z nich właśnie założył firmę. Musiał kupić kasę, bo dla jego usług nie ma zastosowania zwolnienie do 20 tys. zł obrotu (rozporządzenie ministra finansów z 31 grudnia 2018 r., Dz.U. poz. 2519). Chciał skorzystać z ulgi na zakup takiego sprzętu. Przysługuje ona maksymalnie do wysokości 700 zł, ale obecnie jest przewidziana tylko przy zakupie urządzeń działających online. To skutek nowelizacji z 15 marca 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 675), która weszła w życie ponad pół roku temu.

Taksówkarz gotów jest taką kupić, gdyby nie to, że dla jego branży – jak się okazuje – nie ma na rynku takich kas.

Muszą one się pojawić w sprzedaży najpóźniej z początkiem 2023 r., bo wówczas nie będzie już vw obrocie innych kas niż te, które powinny przesłać fiskusowi dane w czasie rzeczywistym. Co do tego czasu?

Wprawdzie producenci wytwarzają już urządzenia online, lecz nie takie, których mogą używać taksówkarze. W taksówce kasa musi być specjalna, bo połączona z taksometrem, a takich w wersji online nie wytwarza dziś żaden producent.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane