statystyki

Jędrzejewska: Były pomysły na zabranie, teraz są na dawanie [OPINIA]

autor: Katarzyna Jędrzejewska02.12.2019, 08:35; Aktualizacja: 02.12.2019, 08:35
Katarzyna Jędrzejewska

Trzy lata później nie rozmawiamy już o profiskalnym przesuwaniu kapitału, lecz przeciwnie – prześcigamy się w pomysłach na proinwestycyjne zachęty. Co prawda na razie dla mikro i małych firm, ale trudno nie dostrzec różnicy w przedmiocie dyskusji.źródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Trzy lata temu głośno było o operacji, która miała na celu wyprowadzenie ze spółki PGE Polska Grupa Energetyczna do Skarbu Państwa pokaźnej kwoty. Służyć temu miała operacja podwyższenia kapitału zakładowego spółki o 5,61 mld zł.

De facto chodziło o przesunięcie tych pieniędzy z kapitału zapasowego na zakładowy, dzięki czemu fiskus mógłby pobrać swoje, czyli podatek od akcjonariuszy. Bo co prawda nie dostaliby oni dywidendy, ale przecież wzrosłaby wartość posiadanych przez nich akcji.

Był tylko jeden kłopot – akcjonariusze nie otrzymaliby „żywej” gotówki, więc skąd niby mieliby wziąć pieniądze na podatek? Jak to skąd? Z kapitału zapasowego spółki.

Trzy lata później nie rozmawiamy już o profiskalnym przesuwaniu kapitału, lecz przeciwnie – prześcigamy się w pomysłach na proinwestycyjne zachęty. Co prawda na razie dla mikro i małych firm, ale trudno nie dostrzec różnicy w przedmiocie dyskusji. Za wzór stawiana jest Estonia, gdzie zyski spółek nie podlegają opodatkowaniu tak długo, jak długo wspólnicy decydują się je reinwestować, zamiast wypłacać sobie dywidendę.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane