statystyki

Przy zamianie nieruchomości liczy się wartość netto

autor: Katarzyna Jędrzejewska28.11.2019, 16:00
Gmina powzięła wątpliwość, co w takim razie jest u niej podstawą opodatkowania. Nie zgadzała się z tezą, że podstawą tą jest wartość należącej do niej działki (gminnej). Uważała, że powinna przyjąć 11 740,35 zł, bo taka jest finalna cena transakcyjna, którą zapłaciła. Uważała, że w kwocie zapłaty musi uwzględnić VAT, bo jest to istotny składnik cenotwórczy, obciążający gminny budżet.

Gmina powzięła wątpliwość, co w takim razie jest u niej podstawą opodatkowania. Nie zgadzała się z tezą, że podstawą tą jest wartość należącej do niej działki (gminnej). Uważała, że powinna przyjąć 11 740,35 zł, bo taka jest finalna cena transakcyjna, którą zapłaciła. Uważała, że w kwocie zapłaty musi uwzględnić VAT, bo jest to istotny składnik cenotwórczy, obciążający gminny budżet.źródło: ShutterStock

Podstawą opodatkowania przy zamianie nieruchomości jest, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, wszystko, co stanowi zapłatę, pomniejszone o kwotę podatku – stwierdził dyrektor KIS.

Chodziło o zamianę działek między gminą a spółką. Gmina wydając spółce swoją działkę otrzymała jako zapłatę działkę o wartości 9545 zł oraz dopłatę 355 zł. Dopłata ta wzięła się z różnicy wartości zamienianych nieruchomości (co wynikało z operatu sporządzonego przez rzeczoznawcę).

Dostawa gminnej działki była zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o tym podatku, dostawa działki przez spółkę była opodatkowana.

Gdy doszło do zawarcia przed notariuszem umowy zamiany, gmina zobowiązała się zapłacić spółce należny VAT. Dostała więc od spółki fakturę, w której wykazane były następujące wartości: kwota podstawy opodatkowania: 9545 zł, kwota VAT: 2195,35 zł, kwota należności brutto: 11 740,35 zł.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane