Wymeldowanie nie wpływa na ulgę

autor: Ewa Matyszewska21.04.2008, 03:00

Osoba, która chce sprzedać mieszkanie, musi się z niego wymeldować przed sfinalizowaniem transakcji. Niektóre urzędy skarbowe w takim przypadku odmawiają podatnikom prawa do skorzystania z ulgi meldunkowej. Fiskus liczy meldunek potrzebny do ulgi wstecz od dnia zbycia danej nieruchomości.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • wiesław(2008-04-21 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    W Świdnicy też odmawiają przyjęcia oświadczenia w takich przypadkach.

    Odpowiedz
  • bnmbn(2008-04-21 16:09) Zgłoś naruszenie 00

    nie sa winen przepisy. winni sa tepi urzednicy, ktorzy pracuja jak Misiu.

    Odpowiedz
  • KK(2008-05-02 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    do Regina: ulga dotyczy tylko nieruchomości nabytych od 01 stycznia 2007 r.

    Odpowiedz
  • Regina(2008-04-28 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    błagam o poradę! W mieszkaniu ,które sprzedałam byłam włascicielka 4,5 roku i przez te lata byłam w nim zameldowana.Sprzedałam mieszkanie i musiałam zapłacić 10% podatek.Przez 2lata musze teraz udokumenntowac ,że te pieniądze przeznaczyłam na nastepna nieruchomosć żeby odzyskać te pieniądze.Czy ta ulga meldunkowa mnie dotyczy,może nie muszę nic im przedstawiać skoro były złe interpretacje!! Proszę o podpowiedż!!!!

    Odpowiedz
  • G(2008-04-22 14:35) Zgłoś naruszenie 00

    To może teraz merytorycznie. Jak byście zinterpretowali stan faktyczny, w którym np. od zakupu nieruchomości na przestrzeni trzech lat byłem w niej zameldowany dwukrotnie - łączny czas zameldowania przekracza 12 miesięcy. Sprzedaję nieruchomość; ostatnio zameldowany byłem np. 7 miesięcy temu. Według mnie ulga przysługuje - a wpływ mają na to nie tylko "ludzkie" interpretacje literalne ale i wykładnia celowościowa.
    Czemu ma służyć, to w pewnym sensie ograniczenie,- musisz posiadać przez rok i być zameldowanym i złożyć w ciągu 14 dni oświadczenie - by sprzedać bez podatku? Ma służyć ograniczeniu czerpania pożytków z obrotu nieruchomościami w sposób 'niegospodarczy'.
    Skoro ustawodawca uznaje że 12 miesięcy z zameldowaniem uprawnia do skorzystania z ulgi to większy okres czasu z conajmniej 12 misięcznym zameldowaniem tym bardziej. Ponadto w przepisach brak odniesienia do ciągłości zameldowania.

    Odpowiedz
  • pytajnik(2008-04-22 00:43) Zgłoś naruszenie 00

    ...a poparcie dla PO nadal wysokie ???

    Odpowiedz
  • urzędnik(2008-04-21 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    wszystkie komentarze wyżej są poprawne.ale dopóki nie będzie jednoznacznych przepisów dla urzędników będą takie anomalia.spotykam się z tym w codziennej pracy właśnie przy sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat.brak jednolitej interpretacji MF tylko przysparza nam wrogów i powoduje,że nie wiemy jakiej odp. udzielić podatnikowi.

    Odpowiedz
  • Krzysztof(2008-04-21 11:13) Zgłoś naruszenie 00

    w Gdańsku podobnie co urząd to każdy wydaje inną decyzję.Kiedy w tym państwie będą jasne prawa,żeby nie trzeba było z każdą sprawą iść do sądu.

    Odpowiedz
  • m(2008-04-21 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    zanim te tłumoki wydadzą cos co ma obowiązywać obywateli, powinni to dokładnie przemyśleć i tak sformułować, by nie budziło watpliwosci. Co przepis to trzeba iśćdo sądu opo interpretację debilizm

    Odpowiedz
  • Zenek(2008-04-21 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    do kolegów powyżej - to są pomysły poszczególnych nadgorliwych urzędników; nie jest możliwe takie skonstruowanie przepisów, by wykluczyć idiotyczną ich wykładnię; przed absurdami w wykładni prawa chronić ma paradygmat racjonalnego prawodawcy, czyli prawodawcy, który nie tworzy nierozsądnego prawa. W takich przypadkach problemem jest raczej brak właściwego nadzoru ze strony MF oraz Izb Skarbowych nad naczelnikami poszczególnych US-ów i pozwalanie im, na tworzenie "lokalnego prawa podatkowego". Naczelnik, który taki idiotyzm wykreował, powinien się rozstać ze swoim stanowiskiem - wykładnia organów podatkowych jest w sposób oczywisty błędna i co najmniej nosi cechy samowolnego tworzenia nowych, obcych nauce i orzecznictwu, reguł wykładni prawa.

    Odpowiedz